Autor Wątek: KIŁA  (Przeczytany 5434 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Eliska

• Administrator
  • Full Member
    • HIV INFO
KIŁA
« dnia: 01-Wrz-2016, 07:31:37 »
Kiła jest jedną z najgroźniejszych bakteryjnych chorób wenerycznych, a odsetek osób zarażonych kiłą wzrasta z każdym rokiem, także w Polsce. Za całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma wciąż zbyt mała wiedza dotycząca tej choroby, która nie pozwala na prawidłowe i szybkie jej rozpoznanie. Ponadto, nadal w naszym społeczeństwie choroby przenoszone drogą płciową stanowią temat tabu, a wiele osób zarażonych wstydzi się iść ze swoim problemem do ginekologa. Warto jednak pamiętać, że wszelkie choroby weneryczne, jeśli zaniedbamy ich leczenie, mogą wyrządzić poważne szkody w naszym organizmie!

Opis kiły

Kiła jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez spiralną bakterię, zwaną krętkiem bladym (Treponema pallidum). Długość tych bakterii może dochodzić nawet do 15 mikrometrów. Pierwsze opisy kiły pochodzą już z XV wieku i dotyczą żołnierzy biorących udział w wojnie o Neapol, ale źródło zakażenia znajduje się najprawdopodobniej na kontynencie północno-amerykańskim i w Ameryce Łacińskiej, a do Europy chorobę tę mieli przywieźć hiszpańscy kolonizatorzy. W literaturze zarówno popularnej, jak i medycznej, ukuto kilka innych terminów na nazwanie kiły – często spotkać można się z określeniem jej syfilisem, chorobą francuską, francą czy ospą miłosną.

Do zdecydowanej większości przypadków zarażenia się kiłą dochodzi w wyniku stosunku płciowego z osobą zarażoną. Kiłą łatwo zarazić się w wyniku nie tylko seksu klasycznego, ale również analnego czy oralnego. Możliwe jest również przeniesienie bakterii krętka bladego w wyniku pocałunku, o ile u osoby zarażającej bakteria usytuowała się w gardle. Trzeba bowiem wiedzieć, że kiła zaatakować może nie tylko narządy płciowe, ale również jamę ustną.

Stadia kiły

Kiła jest chorobą, której pełny rozwój w organizmie może trwać latami. Lekarze wyróżniają aż cztery stadia tej choroby:

I – kiła pierwotna
Najczęściej pierwsze objawy kiły widoczne są już ok. 2 tygodnie po zarażeniu. Do najbardziej widocznych należy wystąpienie niewielkich i bezbolesnych owrzodzeń w miejscach, które miały kontakt z bakterią. Powiększają się także węzły chłonne. Zazwyczaj objawy te samoistnie znikają po kilku dniach.

II – kiła wtórna
Zazwyczaj objawy kiły wtórnej pojawiają się w okresie od około dwóch do trzech miesięcy od pierwotnego zakażenia. Do najczęstszych objawów kiły II stopnia zaliczyć można:

wysypkę na skórze głowy, dłoni i paznokciach; znamiona zazwyczaj przyjmują postać plam lub grudek;
powiększone węzły chłonne;
gorączka, ból gardła i głowy;
pojawienie się kłykcin.

III – kiła utajona
Zazwyczaj po drugim stadium, jeśli zostanie ono zbagatelizowane lub nieprawidłowo leczone, kiła może przejść w stan uśpienia. Krętek blady nadal jednak egzystuje w ludzkim organizmie, a jego działanie może ujawnić się w ostatniej, najgroźniejszej fazie kiły.

IV – kiła późna
Czwarte stadium rozwoju kiły zaliczane jest do najcięższych, bowiem choroba może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, prowadzące nawet do śmierci pacjenta. Na skórze chorego pojawiają się kilaki (guzy), a choroba atakuje także wewnętrzne narządy chorego, takie jak serce, wątrobę czy kości. Kiła dotyka często również układu nerwowego, który może zostać trwale upośledzony.

Diagnoza i terapia

W leczeniu kiły istotne jest jej wczesne rozpoznanie. Poza wywiadem epidemiologicznym i badaniem fizykalnym, chory musi poddać się także badaniom laboratoryjnym. Najczęściej stosuje się mikroskopowy test kłaczkowania VDRL, który ma za zadanie potwierdzić zarówno obecność krętka w organizmie, jak i rozpoznanie kiły.

Im wcześnie zdiagnozuje się kiłę – tym łatwiej ją wyleczyć i minimalizuje się ryzyko powikłań z nią związanych. Kiłę leczy się antybiotykami – najczęściej penicyliną, którą podaje się domięśniowo lub dożylnie. Poza tym stosować można również z powodzeniem doksycyklinę, erytromycynę, azytromycynę czy ceftriakson.
« Ostatnia zmiana: 01-Wrz-2016, 08:28:32 wysłana przez Eliska »
Jesli padniesz ofiara falszywego przekonania o czyms to zaczynasz na sile dopasowywac do siebie kolejne elementy nawet wtedy gdy calkowicie nie pasuja.

Offline maxek123

• Newbie
  • *
  • Witaj na forum PLUSiMINUS
    • http://www.biomerieux-diagnostics.com/sites/clinic/files/vidas-hiv-duo-rapid-tests-graph_1.jpg
Odp: KIŁA
« Odpowiedź #1 dnia: 12-Wrz-2017, 16:02:17 »
Witam
Proszę o info po jakim czasie od ryzykownego zachowania można liczyć na wiarygodny test WR.
(zrobiłem test przesiewowy WR - tak się nazywał po 6 tygodniach od ryzyka)
W necie jest cała masa sprzecznych informacji (na samym teście pisało, że da wynik po 14 dniach - ale to chyba kogoś poniosło)

P. Eliska - proszę o konkret ;-)

Dziękuję
Pierwszy test po 14 dniach Hiv1 Hiv 2 P24 wynik -MINUS-
Drugi test po 30 dniach Hiv1 Hiv 2 P24 wynik -MINUS-
Trzeci test po 62 dniach Hiv1 Hiv 2 P24  wynik -MINUS-

Offline Lucyfer

• Administrator
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: 12-Wrz-2017, 19:36:04 »
Własnie po 6 -9 tygodniach. Wtedy już odczyny są dodatnie.
31/12/18
CD4 = 1388
VR = <30

Offline maxek123

• Newbie
  • *
    • http://www.biomerieux-diagnostics.com/sites/clinic/files/vidas-hiv-duo-rapid-tests-graph_1.jpg
« Odpowiedź #3 dnia: 25-Wrz-2017, 21:08:37 »
To wierzyć w ten test po 6 tygodniach czy zrobić jeszcze jeden po 9 bo sam już nie wiem ?
Pierwszy test po 14 dniach Hiv1 Hiv 2 P24 wynik -MINUS-
Drugi test po 30 dniach Hiv1 Hiv 2 P24 wynik -MINUS-
Trzeci test po 62 dniach Hiv1 Hiv 2 P24  wynik -MINUS-

Offline kondzio532

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 14-Paź-2017, 11:15:19 »
Zrób sobie test nieswoisty vdrl i swoisty tpha.

Offline castro89

• Newbie
  • *
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
« Odpowiedź #5 dnia: 16-Lis-2018, 19:06:22 »
Czy wyniki ujemne testu WR po 5 tygodniach od ryzyka oraz testu USR po 10 tygodniach od ryzyka wykluczają kiłę?

Offline bolo9292

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 17-Lis-2018, 12:35:55 »
z tego co sie naczytałem różnych testów i tematów w internecie (lekarzem nie jestem)
to tak wykluczają. Jednak poczekaj jeszcze z 3-4 tygodnie i aby ogólnie od ryzyka minęło ok 6-9tygodni i zrób sobie test z apteki SYPH-check, jest w internecie instrukcja na youtube jak to się robi.

Offline castro89

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 17-Lis-2018, 13:49:16 »
U mnie od ryzyka minęło juz 10 tygodni (jeśli chodzi o badanie USR).  Próbowałem zrobić ten test parę tygodni temu, ale nie wyszedł mi. Strata kasy.

Offline castro89

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 19-Lis-2018, 12:12:43 »
Przepraszam za jeden po drugim post, ale pisze aby inni mieli informacje. Otóż kontaktowalem się z lekarzem specjalistą w tego typu chorobach. Badanie krwi na kiłę po 9 tygodniach od ryzyka o wyniku negatywnym wyklucza chorobę.

Online starszygosc

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 14-Kwi-2019, 16:25:56 »
Czy zakażenie kiła ma.wplywa na wynik testu na HIV ?

Offline Tomy226

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: 14-Kwi-2019, 16:38:33 »
Nie.

Offline adiklóska

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 13-Maj-2019, 07:28:44 »
Zrobiłem szybki test w kierunku kily po 3 Msc. od możliwego zakażenia i po 7 Msc. Test Vdrl. Jednak po 10msc. Wyszła mi swedzą a wysypka na całym ciele i powiększone węzły pachwinowe, czy to jest kiła?

Offline dirtyman

• Przyjaciel forum
  • Hero Member
  • Tępiciel głupoty i lewactwa Jestem chamem :P
« Odpowiedź #12 dnia: 13-Maj-2019, 20:34:04 »
Raczej jakieś uczulenie
The One and Only Dirty

Offline adiklóska

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 13-Maj-2019, 23:19:18 »
Wykonałem jeszcze dzisiaj test TPHA(10msc po Stosunku), także wyszedł ujemnie, nie wiem czy robić jeszcze jakieś testy w tym kierunku cz są one pewne?