Autor Wątek: Kiedy zrobić test  (Przeczytany 614 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PapaEmeritus

• Newbie
  • *
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
Kiedy zrobić test
« dnia: 04-Maj-2019, 16:58:36 »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Forum przeglądam już od jakiegoś czasu i niestety przyszła pora abym i ja zadał nurtujące pytanie.
25 kwietnia miałem pechową ryzykowną sytuację z panią do towarzystwa, a mianowicie w trakcie stosunku pękła prezerwatywa. Natychmiast poszedłem do łazienki i umyłem się ciepłą wodą z mydłem. Założyłem nową i nie uwierzycie - ta również po chwili pękła. Powtórzyłem więc czym prędzej akcję z myciem i na więcej nie miałem już ochoty. W ciągu 15 lat moich przygód z seksem do tej pory tylko raz pękła mi gumka a tutaj takie combo.
Wiem, że ryzyko było ale staram się za bardzo nie martwić na zapas - w gruncie rzeczy dzięki Wam.
W moim miejscu zamieszkania nie ma PKD, a ze względów osobistych nie chcę robić testu w lokalnych laboratoriach. Mam możliwość zrobić test w innym mieście w trakcie delegacji 15 maja i odebrać wynik 17 maja (16 mają kiedy minie 3 tygodnie od  ryzyka akurat mnie tam nie będzie, po 17 mają również już nie). W związku z tym doradźcie proszę czy zasadne jest zrobienie testu IV generacji na dzień przed upływem 3 tygodniu od ryzyka, czy też lepiej jest poczekać do następnej delegacji w czerwcu. Co wtedy z pewnością takiego testu wykonanego po jakieś 40 dni od ryzyka? Czytałem, że liczba P24 z czasem spada, a zwiększa się ilość przeciwciał.
Z góry Wam dziękuję i proszę o trzymanie kciuków ;)

Offline b52

• Sr. Member
Odp: Kiedy zrobić test
« Odpowiedź #1 dnia: 04-Maj-2019, 17:27:36 »
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Forum przeglądam już od jakiegoś czasu i niestety przyszła pora abym i ja zadał nurtujące pytanie.
25 kwietnia miałem pechową ryzykowną sytuację z panią do towarzystwa, a mianowicie w trakcie stosunku pękła prezerwatywa. Natychmiast poszedłem do łazienki i umyłem się ciepłą wodą z mydłem. Założyłem nową i nie uwierzycie - ta również po chwili pękła. Powtórzyłem więc czym prędzej akcję z myciem i na więcej nie miałem już ochoty. W ciągu 15 lat moich przygód z seksem do tej pory tylko raz pękła mi gumka a tutaj takie combo.
Wiem, że ryzyko było ale staram się za bardzo nie martwić na zapas - w gruncie rzeczy dzięki Wam.
W moim miejscu zamieszkania nie ma PKD, a ze względów osobistych nie chcę robić testu w lokalnych laboratoriach. Mam możliwość zrobić test w innym mieście w trakcie delegacji 15 maja i odebrać wynik 17 maja (16 mają kiedy minie 3 tygodnie od  ryzyka akurat mnie tam nie będzie, po 17 mają również już nie). W związku z tym doradźcie proszę czy zasadne jest zrobienie testu IV generacji na dzień przed upływem 3 tygodniu od ryzyka, czy też lepiej jest poczekać do następnej delegacji w czerwcu. Co wtedy z pewnością takiego testu wykonanego po jakieś 40 dni od ryzyka? Czytałem, że liczba P24 z czasem spada, a zwiększa się ilość przeciwciał.
Z góry Wam dziękuję i proszę o trzymanie kciuków ;)

20 dni po ryzyku jako pierwszy test jak najbardziej ok, 40 dni to 6 tygodni ( prawie ) można zamknąć temat

Offline BuenaIdea

• Full Member
« Odpowiedź #2 dnia: 04-Maj-2019, 19:02:08 »
Ja bym zaczekala do czerwca.

Offline PapaEmeritus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 04-Maj-2019, 19:26:28 »
Czekać ze względu na niepewność wyniku w dwudziestym dniu? Nie ukrywam, że chyba mnie skręci jeśli miałbym czekać do czerwca.

Offline karol4q

• Przyjaciel forum
  • Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: 04-Maj-2019, 19:34:24 »
Na nic nie musisz czekać, wykonaj test laboratoryjny 4 - tej generacji około 20 dni od dnia zero tj. ryzyka, może być nawet 1 dzień mniej czyli  19 dni od ryzyka ale jednak nie mniej.  Zaznaczyć trzeba, że już w tym czasie w przypadku zakażenia jest we krwi naprawdę olbrzymia ilość antygenu p 24 który stanowi część wirusa.

Wykres info:

http://www.metromaleclinic.com/wp-content/uploads/2018/07/hiv-test-duration.png

Okienko "około" 3 tygodnia od dnia zero określili producenci testów 4 - tej generacji. Nie wzięli sobie tego określonego okresu czasu bez istotnego powodu. Oparli się na długotrwałych badaniach i wynikach praktycznych zastosowań tych testów. Skuteczność i wiarygodność tych testów przesiewowych jest bardzo wysoka, praktycznie pewniak przy minusie jak zostanie minięte 20  dyniowe okienko. Jak jest zakażenie test wykryje antygen p24, w tym czasie jest już ogromną ilość tego antygenu wielokrotnie przekraczającą czułość testu. Nie ma w zasadzie możliwości aby test nie wykrył antygenu p 24 w tej fazie zakażenia, ponieważ jeszcze raz podkreślam, w wypadku zakażenia już około 20 dnia poziom antygenu p24 w organizmie (krwi) jest bardzo wysoki (dla czytających ten wątek fobików precyzuję, że parę ewentualne mniej godzin brakujących do pełnych 20 dni nie ma znaczenia dla uzyskanego wyniku UJEMNEGO, oczywiście mowa o paru godzinach mniej a nie dniach).

Info:

https://portal.abczdrowie.pl/pytania/wykonanie-testu-iv-generacji-po-17-dniach-w-pkd

Producenci testów w swoich informatorach podają okienka dla swoich testów np. poniżej info graficzne dla  testów 4 - tej generacji,  znany producent podaje na wykresie okres okienka  około 3 tygodnia, co ciekawe nawet dla najnowszych zmodernizowanych testów 4 - tej generacji  (ADVANCED 4 generation   tj.  o większej czułości na obecność antygenu p24) nie jest to  2 tygodnie ale  około  20 dnia od ryzyka.  Pomimo zwiększenia czułości testów na antygen p24 okienko zawansowanych testów 4 - generacji nie uległo większej zmianie, ponieważ wirus musi się "namnożyć" a to wymaga czasu,   w związku z tym faktem  wszystkie najnowsze testy 4 - tej generacji obojętnie jakiego producenta  praktycznie działają podobnie tj. maja okienko wynoszące około 20 dni po ryzyku możliwej ekspozycji na zakażenie wirusem HIV.

Wykres okienek dla testów w kierunku HIV różnych generacji:

Wykres info:

http://www.biomerieux.pl/sites/subsidiary_uk/files/hivduo-ultra-graph.jpg

Źródło:

https://www.biomerieux.pl/diagnostyka-kliniczna/produkt/panel-vidas-hiv

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 04-Maj-2019, 19:43:57 wysłana przez karol4q »

Offline karol4q

• Przyjaciel forum
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: 04-Maj-2019, 19:46:21 »
Ja bym zaczekala do czerwca.

Tak, ale w wypadku gdyby miał zrobić test w 14 dniu, ale około 20 dnia może śmiało wykonać test. Przy otrzymanym wyniku UJEMNYM może być już spokojny.

Pozdrawiam

Offline PapaEmeritus

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 18-Maj-2019, 02:44:33 »
Witam po dłuższej przerwie. Postanowiłem zrobić test IV generacji jednak 17.05., czyli 22. dnia od ryzyka (ze względu na możliwość odbioru wyniku online). Właśnie sprawdziłem swój wynik i jest ujemny. Wszystkim udzielającym porad (mi i nie tylko mi) serdecznie dziękuję. Fobikom zaś polecam racjonalne podejście do tematu, uważną lekturę forum i badanie się zamiast wysnuwania dziwnych teorii po rzekomych objawach.
Pozostaje mi teraz spokojnie poczekać jeszcze 9 tygodni i powtórny test.
A tymczasem pora na spokojny sen ;)

Offline karol4q

• Przyjaciel forum
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: 18-Maj-2019, 05:38:25 »
Wykonaj test po 12 tygodniach od ryzyka, ale mając tego minusa w kieszeni możesz być spokojny o wynik potwierdzenia.

Dobrze, że zrobiłeś już test.

Pozdrawiam