FORUM > INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTOWANIE WYDARZEŃ

CZY KAŻDY KONTAKT SEKSUALNY JEST ZAKAZNY?

(1/1)

Klusia:
 

 
    Czy każdy kontakt seksualny jest zakazny?
 dr.n.med.Dorota Rogowska-Szatkowska, 09.09.2011

Na szczeście nie każdy kontakt seksualny z osoba zakażoną HIV musi powodowac przeniesienie zakażenia. Szacuje się, że zakazny jest 1 na 100-200 kontaktow z osobą zakażoną HIV.

 Ale to tylko szacunki statystycznego prawdopodobieństwa.W realnym życiu zakażenie może się zdarzyć po pierwszym w życiu kontakcie seksualnym, po piętnastym, pięćdziesiątym – nie da się przewidzieć, za którym razem może dojść do zakażenia. Wśród pacjentek, którymi się zajmowaliśmy, były kobiety, które na pytanie, kiedy prawdopodobnie mogły zakazić się HIV odpowiadały: „Mogę podać dokładnie rok, miesiąc, dzień i godzinę – to na pewno był ten pierwszy raz z moim chłopakiem (mężem)”. Były to kobiety, które wiedziały, iż ich ukochani mężczyźni byli uzależnieni od przyjmowanych w iniekcjach środków odurzających (teraz lub w przeszłości), ale ich miłość była tak wielka, iż nie były w stanie rozmawiać o prezerwatywach, HIV, ryzyku zakażenia czy antykoncepcji z mężczyznami, którzy stanowili sens ich życia. Kilka z nich, poza zakażeniem się HIV, zaszło w ciążę. Można sobie wyobrazić ogrom ich stresu, najpierw kiedy dowiadywały się o swoim zakażeniu, a potem kiedy bały się o nienarodzone jeszcze dziecko. Te z nich, które wiedziały przed porodem o swoim zakażeniu, miały i wykorzystały szansę zmniejszenia ryzyka jego przeniesienia na dziecko. Będzie o tym mowa dalej.Ale zdarza się tak, że mężczyzna rozpoczynając współżycie z nową partnerką nie wie, iż we wcześniejszym życiu zakaził się HIV.


 dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska. 2011-09-09. Czy każdy kontakt seksualny jest zakaźny?. Wirusologia [online]. 2011. Protokół dostępu: http://www.wirusologia.pl/dla-pacjentow/kompendium/2011/09/09/czy-kazdy-kontakt -seksualny-jest-zakazny

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej