Autor Wątek: Info dla zainteresowanych, kiedy realne ryzyko zakażenia.  (Przeczytany 15120 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

guest258

• Gość
 Pomijając narkomanów dających w żyłę z jednej igły i strzykawki. Ryzyko zakażenia HIV praktycznie występuje podczas stosunków seksualnych, ponieważ wtedy mogą być spełnione warunki do ewentualnego zakażenia.

Wypowieź pracownika Krajowego Centrum ds. AIDS. – "To nie tylko osoby wstrzykujące sobie narkotyki, jak było w latach 80. i 90. W tej chwili wśród nowo rozpoznanych zakażeń HIV przeważa zakażenie drogą płciową. Seks, seks i jeszcze raz seks. I to często po alkoholu lub po zażyciu narkotyków gdzieś na imprezie, w klubie. Taka sytuacja może dotyczyć wielu osób. Może szczególnie kobiet, bo to one są bardziej narażone na zakażenie drogą płciową niż mężczyźni."

Krajowe Centrum ds. AIDS

"HIV i AIDS a seks
 Przed zakażeniem HIV w 100% chroni abstynencja seksualna. Jednakże nie jest to opcja możliwa dla wszystkich. Jeśli w życiu człowieka pojawia się seks, wówczas trzeba pamiętać, że HIV istnieje.
 Wirus HIV w organizmie osoby nim zakażonej znajduje się we krwi, a także w nasieniu mężczyzn i wydzielinach narządów płciowych kobiet.
 Podczas kontaktu seksualnego możliwe jest więc przeniesienie zakażenia na partnerkę lub partnera seksualnego.
 HIV łatwiej przenosi się z zakażonego HIV mężczyzny na kobietę, niż z kobiety na mężczyznę. Jest to spowodowane różnicami w budowie anatomicznej narządów płciowych, a także różną ich wrażliwością na zakażenie.
 STOSUNEK PŁCIOWY (seks z penetracją)
HIV nie jest najbardziej zakaźnym wirusem, dzięki czemu nie każdy kontakt seksualny z osobą zakażoną musi się skończyć przeniesieniem zakażenia na partnera seksualnego.
 Wiadomo jednak, iż pewne techniki seksualne są bardziej ryzykowne:

• kontakty analne (doodbytnicze) pociągają za sobą największe ryzyko zarówno dla strony „biernej”, jak i „czynnej”.
 "Do niedawna sądzono, iż największe ryzyko ponosi w takich kontaktach strona bierna, ze względu na wrażliwość na zakażenie błony śluzowej odbytu i większą możliwość urazów. Ryzyko zakażenia strony biernej przez zakażonego HIV partnera oszacowano na 0,82%, ale serokonwersje obserwowano także po jednym lub dwóch biernych kontaktach analnych bez zabezpieczenia. Jednakże także dla strony czynnej kontakty takie nie są bezpieczne. Wielokrotnie wykazywano, iż w wydzielinach odbytu znajdowano zarówno RNA HIV, jak i DNA HIV (wskazującego na obecność HIV w zakażonych komórkach), wykazywano także, iż wprawdzie terapia antyretrowirusowa powoduje zmniejszenie stężenia RNA HIV w odbycie, jednak u około połowy badanych stwierdzano obecność DNA HIV. W grudniu 2004 roku opublikowano doniesienie, iż poziom wiremii w wydzielinach odbytu może być o wiele większy, niż we krwi i w nasieniu, także u mężczyzn, w których krwi wiremia znajdowała się poniżej granicy wykrywalności. Wykazano, iż u 64 badanych mężczyzn średni poziom wiremii w nasieniu wynosił 3 550 kopii RNA HIV/ml, we krwi 17 400 kopii/ml, a w wydzielinach odbytu 91 200 kopii/ml, zaś podwyższony jej poziom utrzymywał się nawet u mężczyzn leczonych lekami antyretrowirusowymi, u których wynosił: w nasieniu 1 000 kopii, we krwi 200 kopii/ml, a w wydzielinach odbytu – 3 980 kopii RNA HIV/ml."

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS
 Zakażenie HIV w następstwie kontaktów seksualnych
 3. Rodzaje aktywności seksualnej a ryzyko zakażenia HIV.
 http://www.aids.gov.pl/files/wiedza/3_sex_popr.pdf

• kontakty waginalne (dopochwowe) są bardziej ryzykowne dla kobiet, niż dla mężczyzn.

• kontakty oralne nie są tak bezpieczne, jak sądzono na początku epidemii AIDS. Wiadomo już, że ryzyko z nim związane jest mniejsze, niż w przypadku kontaktów waginalnych, jednakże wiadomo także, iż są one bardziej ryzykowne dla osób, których jama ustna będzie miała kontakt z nasieniem męskim."

Przed zakażeniem HIV podczas stosunków seksualnych chroni prezerwatywa.

" Użycie prezerwatywy w kontakcie seksualnym, która nie pięknie i nie spadnie, nie powoduje ekspozycji na nasienie i sprawia, iż prawdopodobieństwo przeniesienia zakażeń przenoszonych tą drogą równa się 0 (zero !).

Użycie prezerwatywy, nawet jeśli pęknie lub spadnie, znacznie zmniejsza ekspozycję na czynniki zakaźne."

"Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu transmisji HIV potwierdzano wielokrotnie w badaniach prowadzonych wśród stałych par heteroseksualnych, w których jedno z partnerów było zakażone HIV, drugie nie: w parach, które konsekwentnie używały prezerwatyw przy każdym kontakcie seksualnym osoba niezakażona HIV pozostawała niezakażoną."

Jeżeli doszło do stosunku waginalnego/analnego bez prezerwatywy lub seksu oralnego z wytryskiem spermy do ust tj. w jakimś stopniu ryzykownym dla osób "których jama ustna będzie miała kontakt ze spermą". W takich przypadkach można wykonać test 4 - tej generacji w kierunku HIV już po 3 tygodniach od ryzyka. Wynik UJEMNY takiego testu będzie praktycznie pewny, przy otrzymanym innym wyniku nastąpią kolejne testy.

Wszelkie inne kontakty ( nie seksualne ) nie niosą ryzyka zakażenia. Tak więc gdzie jest realne ryzyko zakażenia HIV, pomijając narkomanów dających w żyłę z jednej igły i strzykawki...
 "Seks, seks i jeszcze raz seks" - oczywiście seks bez prezerwatywy niesie ryzyko. Natomiast właściwie użyta prezerwatywa skutecznie chroni przed HIV.

Offline Aaasss

• Newbie
  • *
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: Info dla zainteresowanych, kiedy realne ryzyko zakażenia.
« Odpowiedź #1 dnia: 02-Gru-2021, 14:12:38 »
Witam. Odnosnie powyższej wypowiedzi czy moge uznać ze moja sytuacja nie wymaga wykonania testu i martwienia się? Kilka dni temu poniosło mnie i przyjaciela którego znam od kilku lat...pocałunki i chwilowy seks oralny, jak dotarło do mnie ze to ryzykowne zachowanie , które za chwile doprowadzi do czegoś poważniejszego przerwałam. Ostatecznie nie miałam kontaktu z nasieniem, ewentualnie z peejakulatem...i to mnie martwi, nie miałam żadnych ran otwartych ale następnego dnia zaczęło boleć.mnie gardło wiec juz dzień wcześniej mogłam mieć infekcje. Czy to ma znaczenie dla ryzyka? Z góry dziekuje za pomoc.