FORUM > INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTOWANIE WYDARZEŃ

Prawdopodobieństwo zakażenia wirusami krwiopochodnymi.

(1/1)

guest258:
Na początku mała dygresja i analogia. Podobieństwo sytuacji wirusa HIV i człowieka w statku kosmicznym. Człowiek który znajdzie się w przestrzeni kosmicznej może żyć na pokładzie statku kosmicznego ponieważ w jego środku ma odpowiednie warunki do przeżycia, natomiast w chwili gdy znajdzie się poza statkiem bez skafandra praktycznie momentalnie ginie. Podobna, analogiczna sytuacja jest z wirusem HIV jedynie w organizmie człowieka może on żyć, z chwilą kiedy znajdzie się poza organizmem człowieka w kontakcie z powietrzem bardzo szybko przestaje on być materiałem zakażającym jest to kwestia kilku góra kilkunastu minut.


 Ryzyko zainfekowania osoby zdrowej, porównanie HBV i HIV.

 Bardzo ciekawe jest porównanoe zakaźności wirusów;

 "Zapalenie wątroby typu A, B i C (Hepatitis A, B i C)

 Hepatitis - nazywana też żółtaczką - jest zapaleniem wątroby wywoływanym przez różne wirusy. Rozróżnia się hepatitis typu A, B i C. Drogi przenoszenia się
różnych wirusów hepatitis są odmienne, ale wszystkie wirusy są zakaźne i ponad 100 razy groźniejsze od wirusa HIV. Minimalna ilość krwi potrzebna do zakażenia
 w wypadku wirusa HIV to 0,1 ml, natomiast przy wirusie hepatitis B wystarczy 0, 00004 ml, by doszło do zakażenia!"

 http://esciaga.net/works/essays/print/95/choroby_przenoszone_droga_plciowa


 Dokładniejsze dane na temat zakaźności HIV podaje Ewa Małolepsza ( EM 2003 ).

 www.umed.pl/klinika.../Profilaktyka_zakazen_wirusowych.pptPodobne
 Dajesz +1 publicznie. Cofnij
 Format pliku: Microsoft Powerpoint - Szybki podgląd


 Zakaźność HIV ;

 " Stężenie we krwi ok. 1 000 000

 kom/ml <50

 Ilość krwi potrzebna 0,1 ml

 Wskaźnik zakaźności 1 "

 www.umed.pl/klinika.../Profilaktyka_zakazen_wirusowych.ppt

 Ryzyko zainfekowania osoby zdrowej o pełnej odporności produktami krwiopochodnym wynosi dla HBV - 1:4 (dla porównania HIV - 1:400). Do zakażenia HBV potrzeba 0,00004 ml zakażonej krwi (w przypadku HIV 0,1 ml). Dane są szacunkowe, bardzo dużo zależy od tzw. wiremi tj. ilości wirusa.

 Wirus HBV, tj."zapalenie wątroby typu B", ma kilka niezwykle ciekawych właściwości. Przenosi się podobnie jak HIV tj. przez krew, drogą seksualną i z matki na dziecko - ale zakazić się nim jest znacznie łatwiej. HIV to przy nim marny fajtłapa ginący dosłownie w okamgnieniu poza organizmem człowieka, nieznoszącym temperatury powyżej 56 st. C i najprostszych środków odkażających w rodzaju rozcieńczonego alkoholu. HBV jest za to odporny jak skała. Potrafi przetrwać nawet kilka lat w zaschniętej plamie krwi lub na narzędziach chirurgicznych czy stomatologicznych. Aby go zabić, nie wystarczy narzędzi wygotować. Wirus B wytrzymuje bowiem temperaturę 100 st. C, ginie dopiero w autoklawie, w którym obok temperatury działa na niego także ciśnienie (jest natomiast wrażliwy na środki dezynfekcyjne na bazie chloru). Do zakażenia HBV może dojść nawet w przypadku obecności HBV w materiale niewidocznym dla ludzkiego oka (np. niewidoczna ilość krwi). Jest on ponad 100 razy bardziej zakaźny niż HIV . Przy zakażeniu HIV potrzeba około 0,1 ml krwi (ilość widoczna!) do zakażenia HBV wystarczy 0,00004 ml krwi. Wirusa HBV nie niszczy nawet wielogodzinne gotowanie, może przetrwać przez kilka miesięcy poza organizmem. Do jego zniszczenia tj. wirusa HBV dochodzi tylko przy prawidłowo przeprowadzonej sterylizacji chemicznej lub w autoklawach (urządzeniach do sterylizacji) pod ciśnieniem.


 Ponadto dawka wirusa potrzebna do zakażenia jest w porównaniu z HIV wielokrotnie niższa. Aby zakazić się HIV, trzeba by do organizmu dostało się blisko 0,1 ml skażonej krwi, w przypadku HBV wystarczy jej zaledwie 0,00004 ml! (to naturalnie tylko dane szacunkowe, zależy to bowiem od tego, ile cząstek wirusa krąży aktualnie w krwiobiegu dawcy).
 Materiałem zakaźnym jest każdy materiał biologiczny zawierający wirusa w ilości wystarczającej do zakażenia – już 0,0004 ml krwi potrafi przenieść zakażanie HBV, a 0,1 ml krwi zakażanie HIV. Prawdopodobieństwo zakażania po ekspozycji związanej z uszkodzeniem skóry wynosi dla: HBV 30%, HCV 10%, HIV 0,3%. Materiałem zakaźnym oprócz krwi może być także: nasienie, wydzielina pochwowa, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn opłucnowy, płyn osierdziowy, płyn otrzewnowy, płyn owodniowy, mleko kobiece, maź stawowa.

 Mocz, kał, ślina, plwocina, wymiociny, pot, łzy, wydzielina z nosa nie są zakaźne jeżeli nie zawierają krwi lub domieszki w/w płynów


 Informacje o HIV.

 Wirus HIV przenosi się przez kontakty seksualne, krew (również w czasie transfuzji, ale każda krew jest poddawana badaniom w kierunku obecności wirusa więc ryzyko obecnie jest niewielkie), z matki na dziecko w okresie okołoporodowym oraz w czasie karmienia piersią. Zakaźne mogą też być płyny ustrojowe- płyn mózgowo-rdzeniowy, preejakulat, sperma, wydzielina pochwy, mleko kobiece. Osoba będąca nosicielem wirusa może zakażać innych już po około jeden - dwóch tygodniach od zakażeni.

 Ryzyko zakażenia a płeć;

W pierwszych latach, kiedy zaczęto mówić o epidemii AIDS, zarażenia występowały przeważnie wśród mężczyzn homoseksualnych. Stąd nasunęło się pytanie, czy wirus może przenosić się również drogą stosunków heteroseksualnych z kobiety na mężczyznę i z mężczyzny na kobietę? Obecnie wiadomo z pewnością, że drogi zarażenia wirusem HIV prowadzą w obu tych kierunkach, jednak okoliczności i stopień ryzyka są bardzo różne, a eksperci nie mogą osiągnąć jednomyślności w tej sprawie.

 "Dominuje pogląd, że łatwiej zakaża się kobieta od mężczyzny, niż odwrotnie. Argumentem jest to, że wydzielina kobiecej pochwy zawiera bardzo małe ilości wirusa. Niektórzy lekarze uważają nawet, że zakażenie się mężczyzny od prostytutki może być też przyczyną jego kontaktu ze spermą poprzednich klientów, pozostałą jeszcze w pochwie kobiety, jeżeli był brak prezerwatywy przy stosunkach seksualnych. Teza ta nie została udowodniona, ale sposoby przenoszenia się wirusa mogą wskazywać na jej prawdziwość."

Sperma jest lepszym środowiskiem dla rozwoju wirusa, niż wydzielina pochwowa (wyjątek: wydzielina pochwowa pomieszana z krwią w czasie miesiączki), dlatego organizm kobiety narażony jest podczas stosunku na potencjalny kontakt z większą ilością wirusa, niż organizm mężczyzny. Podatność kobiety na zakażenie zwiększa sama fizjologia stosunku: w przypadku nieużywania prezerwatywy sperma dostaje się do pochwy i tak długo, jak długo tam przebywa, organizm kobiety jest w kontakcie z aktywnym wirusem.

 "Oszacowane ryzyko zakażenia HIV w zależności od drogi zakażenia. Oszacowane zakażenia na 10 000 ekspozycji na źródło zakażenia.

 Transfuzja krwi 9000
 Używanie tych samych igieł do wstrzykiwania narkotyków 67
 Bierny stosunek analny* 50
 Przezskórne ukłucie igłą 30
 Stosunek pochwowy u kobiety* 10
 Czynny stosunek analny* 6,5
 Stosunek pochwowy (mężczyzna)* 5
 Stosunek oralny (osoba przyjmująca)* 1
 Stosunek oralny wykonywany na mężczyźnie* 0,5

 * zakładany brak użycia prezerwatywy"


 Jak długo wirus HIV potrafi przeżyć poza organizmem?

Wirus  HIV to marny fajtłapa ginący dosłownie w okamgnieniu poza organizmem człowieka w kilka minut , nieznoszącym temperatury powyżej 56 st. C i najprostszych środków odkażających w tym zwykłe mydło z wodą.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej