Autor Wątek: Co to jest WIREMIA?  (Przeczytany 13198 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

guest258

  • Gość
Co to jest WIREMIA?
« dnia: 13-Sty-2017, 19:11:05 »
Co to jest WIREMIA?

 " Wiremia jest określeniem ilości wirusa (mierzonych liczbą kopii RNA wirusa) w mililitrze (ml) krwi. Niektórzy określają ją jako „ładunek wirusa”, od angielskiego określenia „viral load”.
Wyniki podawane są jako liczba, np. 500 kopii HIV RNA/ml, lub niekiedy w skali logarytmicznej (np. 4,7 log10 HIV RNA/ml).
 Wiremia niższa od 10000 kopii RNA HIV/ml uważana jest za niską, powyżej 100000 kopii/ml – za wysoką.

Osoby, które nie przyjmują leków antyretrowirusowych, powinny kontrolować poziom wiremii przynajmniej tak samo często, jak liczbę komórek CD4. Wśród osób, które mają taką samą liczbę komórek CD4, pacjenci z wyższą wiremią mogą doświadczyć szybszego obniżenia się liczby komórek CD4. U osób nieleczonych wiremia może się zmieniać w kolejnych oznaczeniach. Wzrosty jej poziomu często nie są czymś, czym należałoby się denerwować. Nawet dwukrotnie wyższy jej poziom może nie być znaczący.

 Za ZNACZĄCE zmiany poziomu wiremii uważa się przynajmniej 3-krotne jej obniżenie (lub wzrost) lub zmianę o 0,5 log10.

 U osoby nieleczonej wzrost wiremii z 5000 kopii RNA HIV/ml do 15000/ml nie musi być powodem do niepokoju. Wzrost od 50000 do 100000 kopii/ml również nie jest znamienny – to ciągle może mieścić się w marginesie błędu testu. Ale wzrost z 5000 do 25000 kopii/ml jest już istotny. Prawdopodobnie lekarz będzie chciał powtórzyć badanie, by potwierdzić znaczenie wyniku.

 Poziom wiremii jest uwzględniany przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia. Wysoka wiremia (>100000 kopii HIV RNA/ml) wskazuje na konieczność wcześniejszego wdrożenia terapii, niż wynikałoby to tylko z liczebności komórek CD4.

 Po rozpoczęciu przyjmowania leków antyretrowirusowych poziom wiremii powinien zacząć się obniżać. W ciągu 3 do 6 miesięcy powinien się obniżyć poniżej granicy wykrywalności stosowanej metody diagnostycznej. Obecnie ta granica wynosi 40 lub 50 kopii/ml. Zwykle jest tak, że im wyższy jest poziom wiremii przed rozpoczęciem leczenia, tym więcej czasu mija do jej obniżenia się poniżej wartości wykrywalnych. U części pacjentów trwa to krócej, od 4 do 12 tygodni. Ale niektórym może się to nie udać.

Pierwszy zestaw leków antyretrowirusowych ma największe szanse na obniżenie poziomu wiremii poniżej granicy wykrywalności.

 Poziom wiremii powinien zostać skontrolowany po miesiącu od rozpoczęcia terapii, a później po 12 tygodniach, razem z liczbą komórek CD4.

 Co to znaczy „wiremia niewykrywalna”?

Tak określany jest poziom wiremii niższy od granicy wykrywalności stosowanego testu, czyli od 40 – 50 kopii RNA HIV/ml. „Wiremia niewykrywalna” nie oznacza, że wirus zniknął z organizmu. Po prostu jest go niewiele. Ale ciągle jest! We krwi może być go mniej, niż w innych częściach organizmu, jak na przykład w przewodzie pokarmowym lub w nasieniu.

 Niewykrywalny poziom wiremii to cel leczenia antyretrowirusowego. Im niższa wiremia, tym mniejsze jest niebezpieczeństwo wystąpienia innych poważnych chorób, jak na przykład choroby serca i naczyń. Tym mniejsze jest ryzyko pojawienia się oporności na przyjmowane leki antyretrowirusowe. Mniejsze jest także przeniesienie wirusa na inne osoby.

 Poziom wiremii a ryzyko transmisji seksualnej HIV

 Jeśli poziom wiremii we krwi jest wysoki, może być również wysoki w nasieniu czy w wydzielinie pochwy. Osoby z dużym poziomem wiremii są bardziej zakaźne dla innych.

 Leki antyretrowirusowe zmniejszają poziom wiremii we krwi, ale także w narządach płciowych. Jednak nie u wszystkich wiremia jest niewykrywalna zarówno we krwi, jak i w narządach płciowych. Niekiedy we krwi jest niewykrywalna, a wysoki jej poziom utrzymuje się w nasieniu czy w wydzielinach pochwy. Dlatego niezależnie od poziomu wiremii powinno się uprawiać seks z zabezpieczeniem, czyli używając prezerwatywy. Partnerka/partner powinna zawsze wiedzieć o zakażeniu!

 Wykrywalna wiremia u osoby przyjmującej leki

 Jeśli poziom wiremii nie stanie się niewykrywalny w ciągu 3 – 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia antyretrowirusowego, wówczas – po upewnieniu się, że leki przyjmowane są dokładnie zgodnie z zaleceniami – lekarz leczący może zaproponować zmianę leczenia.
 Podobnie, jeśli po rozpoczęciu terapii wiremia obniży się do wartości niewykrywalnych, a później znowu stanie się wykrywalna, wówczas może być konieczna zmiana leczenia, gdyż może to znaczyć, iż HIV stał się oporny na przyjmowane leki.
 Warto jednak wiedzieć, że u osób przyjmujących leki antyretrowirusowe mogą się zdarzyć przejściowe, niewielkie wzrosty poziomu wiremii, po angielsku nazywane blips. Zwykle nie przekraczają 1000 kopii HIV RNA/ml i znikają w kolejnym badaniu. Nie muszą świadczyć o tym, że stosowane leczenie nie działa. Wiele teorii tłumaczy takie skoki. Jedną z nich jest błąd laboratoryjny lub przebycie infekcji, takich jak przeziębienia lub grypa. Jeśli jednak wiremia jest wykrywalna w dwóch kolejnych badaniach, wówczas należy – wspólnie z lekarzem – przeanalizować możliwe przyczyny.

 Ważne przy kontrolowaniu poziomu wiremii:

 1.Oznaczenia powinno się wykonywać w tym samym laboratorium, by możliwe było porównywanie jej liczby z poprzednimi wynikami.
 2.Nie powinno wykonywać się oznaczeń wiremii w czasie jakichkolwiek infekcji, takich jak przeziębienie, półpasiec i inne – poziom wiremii zwykle przejściowo wzrasta w czasie trwania takich chorób, więc badanie wiremii powinno się odbyć po wyzdrowieniu.
 3.Szczepienia ochronne, na przykład przeciwko grypie, także powodują przejściowe zwiększenie poziomu wiremii. Tak więc jej oznaczenia powinno się dokonać przynajmniej po 2 tygodniach od szczepienia. "


 Na podstawie: Carter M. CD4, viral load & other tests. First edition 2009. www.aidsmap.com

 oprac. dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska
 data aktualizacji: 14 marca 2010 r.

Offline Lucyfer

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1919
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Co to jest WIREMIA?
« Odpowiedź #1 dnia: 13-Sty-2017, 19:37:21 »
Warto również dodać, że zgodnie z wynikami badania PARTNER , nikt nie zakaził się od swojego plusowego partnera podczas seksu bez zabezpieczeń.
22/24/2022
CD4 = 2100
VR = target not detected

NIE ODPOWIADAM NA PRYWATNE WIADOMOŚCI!!!