FORUM > INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTOWANIE WYDARZEŃ

HIV, najważniejsze informacje. Z infomatora KC ds. AIDS.

(1/1)

guest258:
Z infomatora KC ds. AIDS


 " Istnieje ryzyko zakażenia HIV podczas kontaktów seksualnych niezabezpieczonych prezerwatywą. Drogi zakażenia w tej sytuacji to błona śluzowa pochwy i/lub odbytu i/lub członka u wylotu cewki moczowej i/lub w ustach, a płyny zakaźne to sperma, płyn przedejakulacyjny, wydzielina pochwy oraz krew.
 Seks oralny (bez owrzodzeń i uszkodzeń skóry) to dla Ciebie stosunkowo niskie ryzyko zakażenia HIV. Jednak mimo wszystko, jeżeli jesteś stroną aktywną oralnie (Ty pieścisz) warto żebyś zadbał(a) o prezerwatywę (niskie ryzyko nie wyklucza go w ogóle). Natomiast jeżeli jesteś stroną bierną oralnie (jesteś pieszczony(a)), to nie ma dla Ciebie ryzyka zakażenia HIV.
 Pamiętaj, że stosunek waginalny lub analny bez użycia prezerwatywy z towarzyszącymi innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową zwiększa ryzyko zakażenia HIV.

 Podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej pomiędzy niezakażonymi osobami nie można zakazić się HIV, dlatego warto jest znać swój oraz partnera status serologiczny.

 HIV możesz się również zakazić podczas kontaktu z krwią osoby zakażonej. Aby sytuacja była dla Ciebie ryzykowna krew ta musi mieć kontakt z Twoją błoną śluzową lub otwartą raną.
Jeżeli stosujesz narkotyki drogą dożylną (również sterydy) możesz zakazić się HIV używając igieł i strzykawek innych osób. Pamiętaj, że w takich sytuacjach warto zadbać o własny sprzęt.

 2) Czy prezerwatywa faktycznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV?

 Tak. Jeżeli prezerwatywa spełnia wymogi techniczne, posiada atest dopuszczający ją do sprzedaży w Polsce, ma aktualny termin ważności, nie zsunęła się i nie pękła to HIV przez nią nie przeniknie. Zdarzają się wypadki pęknięcia prezerwatywy, jednak oznacza to najprawdopodobniej, że została nieprawidłowo założona. Warto abyś zapoznał(a) się z instrukcją zakładania prezerwatywy, tak aby pozostał zbiornik na spermę. Do uszkodzenia prezerwatywy może dojść poprzez niewłaściwe jej przechowywanie, np. w kieszeni spodni, wystawienie na działanie promieni słonecznych, a także można ją uszkodzić podczas otwierania (zębami, paznokciami, nożyczkami). Kolejną przyczyną uszkodzenia prezerwatywy może być brak śluzu w pochwie lub seks analny. W takich sytuacjach stosuj lubrykanty na bazie wody do zwilżenia pochwy i/lub odbytu. Do seksu analnego używaj grubszych prezerwatyw, do oralnego cieńszych a do waginalnego prezerwatyw do niego przeznaczonych (potrzebne instrukcje znajdziesz na opakowaniu).Prawidłowo użyta prezerwatywa zmniejszy ryzyko zakażenia HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

3) Gdzie mogę wykonać test na HIV i ile kosztuje takie badanie?

 W każdym województwie znajduje się Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD), w którym możesz wykonać test w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje Cię o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali razem z Tobą, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie Ci również towarzyszył podczas otrzymania wyniku testu, aby móc wyjaśnić Ci jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Aktualne adresy i godziny pracy PKD znajdziesz tutaj.
 Poza PKD badania możesz wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w niektórych stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową.
Pamiętaj, że Ty decydujesz w jakich warunkach będziesz miał wykonany test.
 Planując wykonanie testu w kierunku HIV, warto również żebyś przemyślał(a) wykonanie testu w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz HCV i HBV. Narażając się na zakażenie HIV, mogłeś(aś) narazić się na zakażenie także tymi chorobami. Test w ich kierunku będziesz mógł zrobić w niektórych PKD, poradniach wenerologicznych oraz w większości laboratoriów diagnostycznych.

 4) Jeżeli mam negatywny wynik testu w kierunku HIV, to oznacza że mój partner też nie jest zakażony?

 Nie. Twój wynik testu odnosi się wyłącznie do Ciebie. Pamiętaj, że nie każdy kontakt seksualny z osobą zakażoną może prowadzić do zakażenia. Aby Twój partner mógł poznać swój status serologiczny, sam musi wykonać test w kierunku HIV.

 5) Czy mogę wykonać badanie w kierunku HIV w domu?

 Obecnie w Polsce nie są dostępne apteczne testy wykrywające zakażenie HIV. Nie polecamy stosowania tych dostępnych przez Internet. Zawsze istnieje możliwość niepoprawnego wykonania testu, a tym samym otrzymania błędnego wyniku. Zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne i wykonaj test w kierunku HIV w profesjonalnej placówce.

 6) Czy stosowanie leków ma wpływ na wynik testu w kierunku HIV?

 Stosowanie leków nie ma wpływu na wynik ujemny jak i dodatni testu w kierunku HIV. Istnieją sytuacje, w których wynik jest fałszywie dodatni w teście przesiewowym. Zdarzają się one u osób chorych na nowotwory, na różne choroby tkanki łącznej, po szczepieniach np. przeciw grypie lub żółtaczce zakaźnej typu B (do ok. 4 tygodnia), we wczesnym okresie ciąży (do 8. tygodnia) lub też mogą być wynikiem błędu laboratoryjnego. Jednak wszystkie dodatnie wyniki potwierdzane są bardziej specjalistycznym testem potwierdzenia, w którym powyższe błędy nie mają miejsca.

 7) Po jakim czasie od ryzykownego zachowania mogę wykonać test w kierunku HIV?

 Test w kierunku HIV możesz wykonać już po 14 dniach od ryzykownego zachowania. Jednak ujemny wynik testu powinieneś/powinnaś powtórzyć po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Dopiero ten wynik da Ci 100% pewność, że nie jesteś zakażony(a) HIV (przy założeniu, że przez ten czas powstrzymywałeś(aś) się od kontaktów seksualnych lub używałeś(aś) prezerwatyw).


 Jakie mogą być objawy zakażenia HIV?

 Pamiętaj, że o fakcie zakażenia HIV nie świadczą objawy tylko ryzykowne zachowania.
 Pierwsze objawy zakażenia HIV czyli tzw. objawy ostrej choroby retrowirusowej mogą, ale nie muszą wystąpić pomiędzy 3 i 6 tygodniem od zakażenia. Najczęściej wtedy występuje gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, wysypka, bóle stawów i mięśni, uczucie ogólnego rozbicia. Jeżeli zauważyłeś(aś) u siebie powyższe objawy, pamiętaj że to nie musi świadczyć o zakażeniu HIV. Takie objawy występują podczas wielu różnych infekcji. Pamiętaj, że strach przed zakażeniem czy przewlekły stres, może spowodować wystąpienie wielu objawów wymienionych powyżej.
 Jeżeli podejrzewasz, że naraziłeś(aś) się na ryzyko zakażenia HIV – wykonaj test – to jedyny sposób abyś mógł/mogła to sprawdzić.


Komu powinienem/powinnam powiedzieć o swoim zakażeniu?

 Twoim obowiązkiem jest poinformowanie o swoim zakażeniu wyłącznie partnera seksualnego (partnerów seksualnych). Nikt inny nie musi o tym wiedzieć, jeżeli sobie tego nie życzysz."

guest258:
 "7) Po jakim czasie od ryzykownego zachowania mogę wykonać test w kierunku HIV?

 Test w kierunku HIV możesz wykonać już po 14 dniach od ryzykownego zachowania. Jednak ujemny wynik testu powinieneś/powinnaś powtórzyć po 12 tygodniach od ryzykownego zachowania. Dopiero ten wynik da Ci 100% pewność, że nie jesteś zakażony(a) HIV (przy założeniu, że przez ten czas powstrzymywałeś(aś) się od kontaktów seksualnych lub używałeś(aś) prezerwatyw). "


Może tylko jeszcze parę zdań dotyczących punktu 7  ,  warto mieć świadomość faktu że okienko serologiczne dla testów 4 - tej generacji według producentów wynosi 3 tygodnie ( wykrywa antygen p24 i przeciwciała ).

 Trzy tygodnie a trzy miesiące...   Dziwne, że   straszy się ludzi zmianą wyniku po trzech miesiącach. Ludzie ze stresu dostają biegunki, wysypki itp. biorą je za objawy HIV. Nie mają pojęcia, że możliwość zmiany wyniku UJEMNEGO jest bliska zeru.
Dlaczego nikt tego wyraźne nie mówi...  Można potwierdzić test po trzech miesiącach, ale test 4-tej generacji wykonany po 20 - 21 dniach z wynikiem UJEMNYM powinien pozwolić spać spokojnie, a ludzie popadają w paranoję ( urojone objawy HIV ) w oczekiwaniu na pełne 12 tygodni, mając praktycznie pewny UJEMNY wynik testu  (przeszło 99%).

Testy 4 - tej generacji są używane w Polsce od kilkunastu lat natomiast od paru lat są powszechnie stosowane w diagnostyce HIV. Obecnie są zmodernizowane i jeszcze bardziej czułe w wykrywaniu antygenu p24  oraz przeciwciał anty -  HIV.

Na stronie VIDAS  HIV DUO QUICK-Unikalna koncepcja testu , jest zamieszczony wykres określający okienka serologiczne testów. 
 Dla 4 - tej generacji jest tam 3 - tygodniowe okienko...

Źródło:


 VIDAS     HIV DUO QUICK-Unikalna koncepcja testu

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej