FORUM > INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTOWANIE WYDARZEŃ

ANTYKONCEPCJA A HIV

(1/1)

Eliska:
Kobiety HIVpozytywne a Antykoncepcja

Wszystkie kobiety prowadzące życie płciowe, które utrzymują kontakty z mężczyznami, a nie przeszły jeszcze pełnej menopauzy (nie minęło jeszcze 12 miesięcy bez miesiączki), powinny wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji. Jeżeli jesteś kobietą żyjącą z HIV (HIV pozytywną), Twoja decyzja powinna uwzględniać możliwość przekazania wirusa Twojemu partnerowi. Jest to istotne bez względu na to, czy Twój partner jest HIV pozytywny, czy też nie.

W przypadku, gdy oboje partnerzy są HIV-pozytywni, nie muszą się martwić o samo zakażenie drugiej osoby HIV. Niemniej jednak może dojść do ponownego zakażenia (nadkażenia) jednego z partnerów przez drugie szczepem HIV odpornym na przyjmowane leki przeciw HIV. Ponadto pomiędzy partnerami może dojść do przeniesienia innych chorób przenoszonych drogą płciową. Jedyne metody antykoncepcji, które zapewniają ochronę przed HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową są abstynencja (powstrzymanie się od stosunków) lub stosowanie podczas stosunku prezerwatyw.

Nie wszystkie kobiety HIV pozytywne chcą, aby ich partnerzy używali prezerwatyw, albo będą w stanie ich do tego nakłonić, co odnosi się zarówno do partnerów HIV pozytywnych jak i nie. Kobiety HIV pozytywne, które nie stosują prezerwatyw, a nie chcą zajść w ciążę, mają do dyspozycji różne inne możliwości. Jednakże inne metody antykoncepcji oferują zabezpieczenie przed ciążą, ale nie chronią przed HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niektórzy pracownicy służby zdrowia sugerują „podwójną ochronę” — prezerwatywy, w celu zapobiegania przeniesieniu HIV oraz dodatkową metodę zapobiegającą ciąży.

Metody Chroniące Przed Zakażeniem HIV


Prezerwatywy

Prezerwatywy to cienkie bariery z lateksu lub tworzywa sztucznego. Prezerwatywę dla mężczyzn nakłada się na penis. Prezerwatywę dla kobiet wkłada się do pochwy lub odbytu.

Korzyści:

Prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn to najskuteczniejsza metoda zapobiegania wielu chorobom przenoszonym drogą płciową (w tym HIV)
Jeżeli są stosowane poprawnie, mają 98 procentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jeżeli nie zawsze są stosowane poprawnie, prezerwatywy mają tylko 85 procentową skuteczność
Prezerwatywa dla kobiet jest jedyną metodą antykoncepcji dla kobiet, która również zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
Prezerwatywy dla mężczyzn są niedrogie
Nie wymagają recepty

Wady:

Prezerwatywy dla mężczyzn wymagają współpracy partnera
Mogą pęknąć w przypadku, gdy nie są założone prawidłowo, lub gdy są stosowane z nawilżaczami na bazie oleju, jak oliwka dla niemowląt lub wazelina
Prezerwatywy dla mężczyzn muszą być zakładane bezpośrednio przed stosunkiem lub w jego trakcie, kiedy mężczyzna ma erekcję
Prezerwatywy dla kobiet są drogie i nie wszędzie dostępne
Prezerwatywy dla mężczyzn są dostępne w formie nawilżanej i nienawilżanej (suchej). Nienawilżane prezerwatywy są często wybierane w przypadku seksu oralnego. Do stosunku pochwowego można użyć zarówno nawilżanych jak i nienawilżanych prezerwatyw. W przypadku stosunku analnego zaleca się stosowanie prezerwatyw nawilżanych. Używając prezerwatywy można dodać środek nawilżający (lubrykant) w dowolnym momencie. W przypadku prezerwatyw lateksowych należy jednakże pamiętać, aby stosować lubrykanty na bazie wody (jak Astroglide, KY Jelly). Lubrykanty na bazie olejów, takich, jak olej mineralny, maść kosmetyczna, wazelina i oleje roślinne, uszkadzają lateks i sprawiają, że prezerwatywa przestaje być skutecznym zabezpieczeniem przed infekcją lub ciążą.

Nie zaleca się już stosowania prezerwatyw nawilżanych środkiem plemnikobójczym Nonoxynol-9 (N-9). Mają one krótszy czas przechowywania, nie zabezpieczają przed ciążą skuteczniej niż inne prezerwatywy nawilżane i mogą powodować podrażnienie pochwy lub odbytu (co zwiększa ryzyko zakażenia HIV).

Metody Niechroniące Przed Zakażeniem HIV


Metody Hormonalne

Hormonalne środki antykoncepcyjne są dostępne jako połączenie estrogenu i progesteronu (etynyloestradiol/noretindron) lub środki zawierające sam progesteron. Metody hormonalne mają różną formę, na przykład pigułki, zastrzyki, implanty, pierścienie dopochwowe, plastry, gąbki i wkładki domaciczne.

Zależnie od wybranej metody konieczne będzie stosowanie metody hormonalnej codziennie, co tydzień, co miesiąc lub co roku. Metody hormonalne są dostępne na receptę, a w niektórych przypadkach będą one podawane w sposób regularny przez pracownika służby zdrowia.

Korzyści:

Wysoce skuteczne (97 do 99 procent) w zapobieganiu ciąży
Nic nie trzeba robić przed samym stosunkiem w celu zapobiegania ciąży
Mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia raka jajników i endometrium, zapalenia narządów miednicy mniejszej, nierakowych zmian w piersiach, torbieli w jajnikach i osteoporozy (rzeszotowienia kości)

Wady:

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV)
Wiele możliwych skutków ubocznych
Mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy, ataku serca i udaru (szczególnie u palaczek w wieku 35 lat i starszych)
Niektóre z metod antykoncepcji hormonalnej mogą reagować z lekami przeciw HIV, zmieniając poziom jednego lub więcej leków w krwiobiegu. Niektóre z leków przeciw HIV zmniejszają stężenie hormonalnych środków antykoncepcyjnych we krwi, zwiększając ryzyko niechcianej ciąży. Z kolei inne leki przeciw HIV zwiększają stężenie hormonalnych środków antykoncepcyjnych we krwi. Skutki tego działania są niejasne.

Jeżeli Twoje leki przeciw HIV wpływają na stężenie hormonalnego środka antykoncepcyjnego, powinnaś porozmawiać ze swoim lekarzem, czy nie należy stosować innej formy antykoncepcji. Podane poniżej leki przeciw HIV mogą wpływać na stężenie hormonalnych środków antykoncepcyjnych:

Aptivus (tipranawir) z Norvirem (ritonawirem)
Kaletra (lopinawir/ritonawir)
Prezista (darunawir) z Norvirem
Invirase (sakwinawir) z Norvirem
Lexiva (fosamprenawir) z Norvirem lub bez
Reyataz (atazanawir) z Norvirem lub bez
Viracept (nelfinawir)
Crixivan (indinawir)
Viramune (newirapinz)
Sustiva (efawirenz)
Atripla (efawirenz + tenofowir + emtrycytabina)

Diafragmy i Kapturki Naszyjkowe

Diafragmy i Kapturki Naszyjkowe wpasowują się w szyjkę macicy. Oba te środki muszą zostać dobrane przez lekarza i należy je stosować z kremem lub żelem plemnikobójczym.

Korzyści:

Skuteczność w zapobieganiu ciąży do 94 procent przy prawidłowym stosowaniu
Mogą zostać założone z wyprzedzeniem, bez zakłócania stosunku
Zazwyczaj nie mają skutków ubocznych
Najczęściej nie są wyczuwane przez żadne z partnerów

Wady:

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV)
Założenie może być trudne
Wkładki domaciczne

Wkładka domaciczna to małe urządzenie w kształcie litery T wprowadzane do macicy przez lekarza. Obecnie dostępne są dwa typy wkładek. Pierwsza nazywa się ParaGard. Zawiera miedź i można ją stosować przez do 10 lat. Druga nazywa się Mirena. Uwalnia ona niewielkie ilości hormonu progestyny i działa przez 5 lat.

Korzyści:

Bardzo skuteczne (mniej niż 1 kobieta na 100 zachodzi w ciążę podczas stosowania wkładki)
Długo działające i niedrogie (w czasie)
Nic nie trzeba robić bezpośrednio przed stosunkiem
Są niewyczuwalne dla obojga partnerów
Wkładka ParaGard nie zmienia stężenia hormonów
Mogą być stosowane podczas karmienia piersią

Wady:

Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV)
Bezpośrednio po założeniu wkładki mogą wystąpić skurcze i bóle
Przez pierwsze 3 do 6 miesięcy możesz zaobserwować:
krwawienie między miesiączkami
w przypadku wkładek Mirena, nieregularne miesiączki
nasilenie bóli miesiączkowych lub obfitsze miesiączki w przypadku wkładek ParaGard
Konieczne jest okresowe sprawdzanie, czy wkładka nadal jest na miejscu
Niewielkie ryzyko ciąży pozamacicznej (rozwój zapłodnionego jajeczka poza macicą) i stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej; w bardzo rzadkich przypadkach wkładka może przebić ścianę macicy (perforacja macicy)
Środki plemnikobójcze

Środki plemnikobójcze są dostępne pod wieloma postaciami, jak pianki, żele, kremy i czopki.

Korzyści:

Niedrogie
Dostępne bez recepty
Można je wprowadzić z wyprzedzeniem, bez zakłócania stosunku
Zazwyczaj nie mają skutków ubocznych
Zazwyczaj są niewyczuwalne dla obojga partnerów

Wady:

Niezbyt skuteczne w przypadku stosowania jako jedyny środek antykoncepcyjny
Nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV)
Ostrzeżenie: Środek Nonoxynol-9 (N-9) może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko zakażenia HIV przez swoje działanie drażniące nabłonka w pochwie i odbycie. Nie należy go stosować przy zapobieganiu HIV.


Krótkie Omówienie Innych Metod Niechroniących Przed Zakażeniem HIV


Trwała antykoncepcja (Sterylizacja)

Operacja chirurgiczna, którą można przeprowadzić zarówno u kobiety (podwiązanie jajowodów) jak i u mężczyzny (wazektomia). Ma niemal 100 procentową skuteczność w zapobieganiu ciąży, jednakże nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV).

Art. 156 §1 polskiego Kodeksu Karnego stanowi, że kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Antykoncepcja naturalna

Obejmuje abstynencję, stosunek przerywany oraz metody oparte na obserwacji płodności (Kalendarzyk). Skuteczność antykoncepcji naturalnej wacha się w zakresie od 100 procent (abstynencja) do 73 procent (stosunek przerywany). Za wyjątkiem abstynencji, metody naturalne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV).

Antykoncepcja po stosunku

Są dwie metody zapobiegania ciąży po stosunku bez zabezpieczenia: tabletki po stosunku oraz wprowadzenie po stosunku wkładki domacicznej. Metody te mogą zmniejszać ryzyko zajścia w ciążę, jeżeli zostaną zastosowane w ciągu kliku dni po stosunku bez zabezpieczenia. Nie dają one żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym HIV).
Przyjmując jednak leki antyretrowirusowe, zwłaszcza inhibitory proteazy, dawka leku powinna zostać ewentualnie podwojona (informacje na ulotce dołączonej do leków antyretrowirusowych).

Jak Wybrać

Dla kobiet HIV pozytywnych interakcje z lekami oraz konieczność zmniejszenia ryzyka przeniesienia choroby mogą skomplikować dobranie metody zapobiegania ciąży. Aby wybrać najlepszą dla siebie metodę antykoncepcji powinnaś współpracować ze swoim lekarzem.

Ważne, abyś otrzymała dokładne i aktualne informacje na temat każdej wybranej metody antykoncepcji. Poniższe pytania na temat różnych metod mogą okazać się pomocne:

Czy dana metoda zapewnia ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV?
Czy wpływa ona na leki przeciw HIV lub inne przyjmowane przeze mnie leki?
W jakim stopniu będzie ona dopasowana do mojego stylu życia?
Na ile będzie wygodna?
Jaka jest jej skuteczność?
Na ile jest bezpieczna?
Jaki jest jej koszt?
Jak wpłynie na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości, jeżeli się na to zdecyduję?

info ze strony "Z Plusami"

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej