FORUM > INFORMACJE O HIV/AIDS I KOMENTOWANIE WYDARZEŃ

Seks oralny, ryzyko zakażenia HIV.

(1/1)

guest258:
Seks oralny ( cunnilingus ), facet - kobiecie lub kobieta - kobiecie, nie odnotowano ani jednego przypadku zakażenia, główna przyczyna tego faktu bardzo niska zakaźność śluzu kobiety.

 Seks oralny ( fellatio ), kobieta - facetowi lub facet - facetowi, przy wytrysku spermy do ust od roku 1987 do 1993 odnotowano 21 przypadków zakażeń na świecie.
 Przyczyna, po krwi sperma jest najbardziej zakaźna oraz głębokie i bardzo świeże rany w ustach, gardle aby wystąpiły otwarte "wrota" dla wirusa.

 Jeżeli wystąpił wytrysk spermy do ust, gardła i tam były głębokie i bardzo świeże rany istnieje ryzyko i można wykonać test 4 - tej generacji po 3 tygodniach od tzw. dnia zero tj. ryzyka.

 Jak nie było wytrysku spermy do ust, gardła znaczącego ryzyka nie ma, natomiast, jeżeli chodzi o rany w ustach, gardle to muszą być głębokie i świeże np. po wyrwaniu zęba, usunięciu migdałków, chirurgicznej plastyce podniebienia itp. Czyli jak wystąpi wytrysk spermy do ust a nie ma ran w ustach, gardle to nie ma znaczącego ryzyka tj. bardzo, bardzo, znikome, wręcz bliskie zera.
 "Ryzyko zakażenia HIV w wyniku kontaktu pre-ejakulatu i wydzielin pochwy z błoną śluzową jamy ustnej jest szacowane jako niezwykle małe."

 Zaznaczyć też trzeba bardzo istotny fakt, że usta człowieka są środowiskiem bardzo nie sprzyjającym do zakażenia HIV, ponieważ są tam naturalne bariery ochronne, takie jak mechaniczna bariera zdrowych błon śluzowych oraz przede wszystkim naturalne wydzieliny tj. ślina i substancje ochronne w niej zawarte. Ślina znajdująca się w ustach bardzo szybko rozrzedza ewentualny materiał zakaźny, co skutkuje brakiem zakażenia ( wielokrotnie wykazano, iż ślina bardzo hamuje zakaźność HIV, dzięki występowaniu w niej mucyn, a hipotoniczność śliny powoduje rozerwanie leukocytów jednojądrzastych, hamując ponad 10 000 razy namnażanie HIV ).
 "Ze względu na kontakt jamy ustnej ze środowiskiem zewnętrznym w ślinie wykształciły się mechanizmy ochronne przed patogenami. Należą one zarówno do obrony nieswoistej, np. stałe obmywanie błony śluzowej, zębów i kieszonek dziąsłowych (oczyszcza je z resztek pokarmu, utrudniając zasiedlenie się grzybom oraz bakteriom) oraz lizozym, laktoferyna, peroksydaza i interferon (uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej na obecne już patogeny), jak i obrony swoistej – immunoglobuliny IgA, IgG i IgM"

 Reasumując, jama ustna ma wiele funkcji obronnych przed zakażeniem, ponieważ w jamie ustnej występuje szereg mechanizmów zapobiegających zakażeniu, np. ochronna warstwa błony śluzowej, stale złuszczający się nabłonek, ciągłe wydzielanie śliny (która sama zawiera wiele mechanizmów obronnych) oraz płynu dziąsłowego, obecność komórek żernych (neutrofile, makrofagi, komórki NK). Zakażeniu ewidentnie nie sprzyja też krótki czas ekspozycji na materiał zakaźny. W jamie ustnej nie zalega materiał zakaźny, ponieważ człowiek bardzo szybko go wypluje ewentualnie połknie, w żołądku kwasy żołądkowe zlikwidują wirusa HIV. Kwasy żołądkowe składają się z kwasu solnego i pepsyny - enzymów trawiących białko likwidując tym wiriony HIV.
 Wirion HIV, kompletna cząstka wirusowa, zdolna do przetrwania w sprzyjających warunkach poza komórką i zakażenia jej. Składa się z nukleokapsydu złożonego z jednego kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) otoczonego białkowym płaszczem, osłonką zwaną kapsydem. Kwas żołądkowy strawi białkowy kapsyd w ten sposób powodując rozkład białek skutkiem tego procesu wirus bez osłonki nie może istnieć i zakażać - infekować organizm. Poniżej w temacie.

 Seks a ryzyko zakażenia HIV


 Autor: dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska Data dodania: 21.11.2010

 Tagi: hiv, aids, zakażenie, seks, terapia antyretrowirusowa, prof. Zbigniew Izdebski
Źródła: Materiały udostępnione przez Krajowe Centrum ds. AIDS (www.aids.gov.pl).


 " Nie każdy kontakt seksualny z osobą zakażoną HIV powoduje przeniesienie zakażenia na osobę dotąd niezakażoną. Zależy to od wielu innych czynników, w tym także od rodzaju aktywności seksualnej.

 Kontakty oralno-analne

 Wiążą się z możliwością nabycia różnych chorób zakaźnych, nie tylko HIV. Wielokrotnie opisywano przypadki przeniesienia tą drogą zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV) (...). Także fisting przyczynia się do przenoszenia HCV w kontaktach analnych. Zakażenie to rzadko dotyczy partnerów seksualnych osób zakażonych tylko HCV, mimo obecności wirusa w nasieniu, ale HCV występuje częściej w nasieniu mężczyzn zakażonych równocześnie HIV, niż zakażonych tylko HCV (18,4%) (...). Opublikowano doniesienie, iż kontakty oralno-analne stanowią także ryzyko zakażenia bakteriami Shigella (wystarczy tylko 10 żywych bakterii do spowodowania klinicznych objawów infekcji), a zakażenie HIV wydaje się zwiększać wrażliwość na zakażenie.


 Kontakty oralne

 W pierwszych latach epidemii AIDS kontakty oralne uważane były za bezpieczne techniki seksualne. Jednakże w początkach lat dziewięćdziesiątych XX w. zaczęły się pojawiać doniesienia o zakażeniach HIV i innymi chorobami przenoszonych podczas takich kontaktów. W badaniach 135 osób, które dokonały 19 000 wyłącznie oralnych kontaktów z zakażonym HIV partnerem (partnerką) nie stwierdzono żadnego nowego przypadku infekcji HIV. Od roku 1987 do 1993 opisano 21 przypadków zakażeń tą właśnie drogą, co jest też potwierdzeniem, iż prawdopodobieństwo zakażenia HIV w konsekwencji kontaktów oralnych jest niewielkie, jeśli zostaną wykluczone inne czynniki ryzyka.

 Opisano - między innymi - przypadek infekcji HIV mężczyzny, który krótko po usunięciu migdałków i plastyce podniebienia, dokonanych z powodu przewlekłego bezdechu sennego, zaangażował się w kontakty oralne, bez zabezpieczenia, z zakażonymi HIV partnerami. Możliwe jest zakażenie także innymi chorobami: u innego mężczyzny kontakt oralny spowodował zakażenie HIV, a w wymazie z gardła tego samego pacjenta stwierdzono obecność dwoinek rzeżączki.

 W pojawiających się w ostatnich latach publikacjach więcej uwagi poświęca się zakażeniom chorobami przenoszonymi drogą płciową podczas kontaktów oralnych. (...). Badacze kanadyjscy sugerują, iż ryzyko przeniesienia zakażenia, także HIV, w kontaktach oralnych jest większe, kiedy penetrujący mężczyzna dokonywał wcześniej piercingu genitaliów, gdyż obecność metalowego kolczyka może powodować przebiegający niezauważalnie stan zapalny, sugerują także, by stomatolodzy ostrzegali pacjentów o zwiększonym ryzyku zakażenia poprzez seks oralny po inwazyjnych procedurach dentystycznych, jak na przykład wyrwaniu zęba.

 Eksperci szwajcarscy przestrzegają przed kontaktami oralnymi z wytryskiem nasienia do jamy ustnej partnera (partnerki), a także z kobietami podczas miesiączki, zaś eksperci niemieccy w przypadku kontaktu nasienia z błoną śluzową jamy ustnej zalecają natychmiastowe wyplucie ejakulatu, a następnie kilkakrotne przepłukanie (4 - 5 x) jamy ustnej wodą (...).

Ryzyko zakażenia HIV w wyniku kontaktu pre-ejakulatu i wydzielin pochwy z błoną śluzową jamy ustnej jest szacowane jako niezwykle małe. "


 Dla zainteresowanych szerzej w temacie HIV na stronie :

 http://www.aids.gov.pl/files/wiedza/3_sex_popr.pdf

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej