FORUM > NURTUJĄCE PYTANIA

Czy wszystko jest ok?

(1/4) > >>

guest529:
Witajcie,
zwykle w takich sytuacjach przekopuję fora internetowe niż decyduje sie coś napisać, ale teraz jest inaczej. Czytam Wasze posty od kiedy znów zaczęły mnie dopadać te myśli... "A co jeśli mam HIV". Myślę, że rozwiejecie moje wątpliwości i doradzacie.
Do ryzykownej sytuacji doszło na początku roku 2012. Test robiłam we wrześniu 2013. Wyszedł ujemny. Nie wiem czy to test III generacji. Mam tylko napisane na wyniku: "metoda jakościowa ELISA" badany materiał: surowica, rodzaj badania: antygen/przeciwciała HIV.
Teraz moje pytania: 
1 Czy po tak długim czasie od ryzykownej syt. test mógłby być fałszywie ujemny i nie wykryły przeciwciał? Czy jest jakaś opcja zeby ten test dał wynik ujemny mimo, ze jest sie zarażonym?
2 Czy test ten jest w ogóle dobrym testem? Teraz są testy 4 generacji, ale ja nie wiedziałam o tym w momencie robienia go, powiedziałam ze chce test na HIV wykonać i taki mi zrobili. Robiłam w WOJEWÓDZKIEJ STACJI SAMITARNO EPIDEMIOLOGICZNEJ.
3 Czy ponawiać test? Mam zamiar iść jutro z rana do prywatnego laboratorium. Ale nie wiem czy znów wytrzymam te kilka dni oczekiwania...

Pozdrawiam Was!

Lucyfer:
 Masz test 4 generacji. Gratulacje minusa. Jeśli nie miałaś pózniej ryzyka nie musisz testu powtarzać.

guest529:
Dziękuje za odpowiedz.
Naczytałam sie, ze te testy 3 generacji nie wykrywają jakiegoś białka wirusa tylko same przeciwciała ze są mniej czułe, i dodatkowo przeczytałam ze ta metoda ELISA to wlasnie test 3 gen, przesiewowych i najcześciej stosowany. Jednak robiłam go ponad 3 lata temu i moze faktycznie nie był tak dobry jak je obecnie. stad zastanawiam sie czy ten test który robiłam mógł nie wykryć tego białka (bo moze jeszcze sie nie uwolniło do organizmu) dał wynik ujemny... Ale z drugiej strony przeciwciał tez nie wykrył... Podsumowując gdybym była zakażona to ten test pokazałby cokolwiek mimo ze upłynął ponad rok? Tozumiem ze przeciwciała organizm zakażonego produkuje juz całe życie?

guest258:
Mam tylko napisane na wyniku: "metoda jakościowa ELISA" badany materiał: surowica, rodzaj badania: antygen/przeciwciała HIV.

Masz napisane na wyniku, że jest badany antygen. Ten antygen to nic innego jak białko p24  (tzn. białko wirusowego rdzenia HIV) .

Jeżeli chodzi o przeciwciała,  jako pierwsze we krwi pojawiają się wczesne przeciwciała IgM już po około 3 tygodniach od ekspozycji, po pewnym czasie  przeciwciała IgM zanikają. Następnie pojawiają się przeciwciała IgG około 4 - 6 tygodnia po ekspozycji, nieco później niż IgM ale pozostają obecne we krwi zakażonego przez całe dalsze życie.

Ps. Elisa 4  (Elisa 4 -  tej generacji wykrywająca antygen i przeciwciała)  jest to kwestia nazewnictwa używana była szczególnie na początku stosowania testów 4 - tej generacji, gdzie nie gdzie jest używana do dzisiaj na dole przykład z początkowego okresu, kilkanaście lat temu gdy testy 4 - tej generacji były nowoscią.

" Wykrywanie zakażenia HIV jest prowadzone przede wszystkim testami przesiewowymi wykrywającymi przeciwciała HIV. Wykonywane są badania testami ELISA, a wyniki dodatnie czy też wątpliwe są weryfikowane testami potwierdzenia Western blot. W chwili obecnej są dostępne na świecie i również w Polsce testy przesiewowe ELISA IV generacji, które wykrywają zakażenie HIV już po 3 tygodniach od zakażenia."

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra

Nie musi być 4 przy Elisa  wystarczy określenie -  rodzaj badania: antygen/przeciwciała HIV czyli 4 - ta generacja.

Test który wykonałaś jest z całkowitą pewnością testem 4 - tej generacji,  ELISA 4.   Wynik UJEMNY MASZ PEWNY NA 100%.

Serdecznie pozdrawiam

guest212:
I jeszcze jedno na przyszłość. Omijaj szerokim łukiem prywatne lab i sanepid. Testy TYLKO w PKD i nigdzie indziej .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej