FORUM > INNE CHOROBY

KIŁA

(1/4) > >>

Eliska:
Kiła jest jedną z najgroźniejszych bakteryjnych chorób wenerycznych, a odsetek osób zarażonych kiłą wzrasta z każdym rokiem, także w Polsce. Za całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma wciąż zbyt mała wiedza dotycząca tej choroby, która nie pozwala na prawidłowe i szybkie jej rozpoznanie. Ponadto, nadal w naszym społeczeństwie choroby przenoszone drogą płciową stanowią temat tabu, a wiele osób zarażonych wstydzi się iść ze swoim problemem do ginekologa. Warto jednak pamiętać, że wszelkie choroby weneryczne, jeśli zaniedbamy ich leczenie, mogą wyrządzić poważne szkody w naszym organizmie!

Opis kiły

Kiła jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez spiralną bakterię, zwaną krętkiem bladym (Treponema pallidum). Długość tych bakterii może dochodzić nawet do 15 mikrometrów. Pierwsze opisy kiły pochodzą już z XV wieku i dotyczą żołnierzy biorących udział w wojnie o Neapol, ale źródło zakażenia znajduje się najprawdopodobniej na kontynencie północno-amerykańskim i w Ameryce Łacińskiej, a do Europy chorobę tę mieli przywieźć hiszpańscy kolonizatorzy. W literaturze zarówno popularnej, jak i medycznej, ukuto kilka innych terminów na nazwanie kiły – często spotkać można się z określeniem jej syfilisem, chorobą francuską, francą czy ospą miłosną.

Do zdecydowanej większości przypadków zarażenia się kiłą dochodzi w wyniku stosunku płciowego z osobą zarażoną. Kiłą łatwo zarazić się w wyniku nie tylko seksu klasycznego, ale również analnego czy oralnego. Możliwe jest również przeniesienie bakterii krętka bladego w wyniku pocałunku, o ile u osoby zarażającej bakteria usytuowała się w gardle. Trzeba bowiem wiedzieć, że kiła zaatakować może nie tylko narządy płciowe, ale również jamę ustną.

Stadia kiły

Kiła jest chorobą, której pełny rozwój w organizmie może trwać latami. Lekarze wyróżniają aż cztery stadia tej choroby:

I – kiła pierwotna
Najczęściej pierwsze objawy kiły widoczne są już ok. 2 tygodnie po zarażeniu. Do najbardziej widocznych należy wystąpienie niewielkich i bezbolesnych owrzodzeń w miejscach, które miały kontakt z bakterią. Powiększają się także węzły chłonne. Zazwyczaj objawy te samoistnie znikają po kilku dniach.

II – kiła wtórna
Zazwyczaj objawy kiły wtórnej pojawiają się w okresie od około dwóch do trzech miesięcy od pierwotnego zakażenia. Do najczęstszych objawów kiły II stopnia zaliczyć można:

wysypkę na skórze głowy, dłoni i paznokciach; znamiona zazwyczaj przyjmują postać plam lub grudek;
powiększone węzły chłonne;
gorączka, ból gardła i głowy;
pojawienie się kłykcin.

III – kiła utajona
Zazwyczaj po drugim stadium, jeśli zostanie ono zbagatelizowane lub nieprawidłowo leczone, kiła może przejść w stan uśpienia. Krętek blady nadal jednak egzystuje w ludzkim organizmie, a jego działanie może ujawnić się w ostatniej, najgroźniejszej fazie kiły.

IV – kiła późna
Czwarte stadium rozwoju kiły zaliczane jest do najcięższych, bowiem choroba może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie, prowadzące nawet do śmierci pacjenta. Na skórze chorego pojawiają się kilaki (guzy), a choroba atakuje także wewnętrzne narządy chorego, takie jak serce, wątrobę czy kości. Kiła dotyka często również układu nerwowego, który może zostać trwale upośledzony.

Diagnoza i terapia

W leczeniu kiły istotne jest jej wczesne rozpoznanie. Poza wywiadem epidemiologicznym i badaniem fizykalnym, chory musi poddać się także badaniom laboratoryjnym. Najczęściej stosuje się mikroskopowy test kłaczkowania VDRL, który ma za zadanie potwierdzić zarówno obecność krętka w organizmie, jak i rozpoznanie kiły.

Im wcześnie zdiagnozuje się kiłę – tym łatwiej ją wyleczyć i minimalizuje się ryzyko powikłań z nią związanych. Kiłę leczy się antybiotykami – najczęściej penicyliną, którą podaje się domięśniowo lub dożylnie. Poza tym stosować można również z powodzeniem doksycyklinę, erytromycynę, azytromycynę czy ceftriakson.

guest945:
Witam
Proszę o info po jakim czasie od ryzykownego zachowania można liczyć na wiarygodny test WR.
(zrobiłem test przesiewowy WR - tak się nazywał po 6 tygodniach od ryzyka)
W necie jest cała masa sprzecznych informacji (na samym teście pisało, że da wynik po 14 dniach - ale to chyba kogoś poniosło)

P. Eliska - proszę o konkret ;-)

Dziękuję

Lucyfer:
Własnie po 6 -9 tygodniach. Wtedy już odczyny są dodatnie.

guest945:
To wierzyć w ten test po 6 tygodniach czy zrobić jeszcze jeden po 9 bo sam już nie wiem ?

guest815:
Zrób sobie test nieswoisty vdrl i swoisty tpha.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej