FORUM > INNE CHOROBY

OPRYSZCZKA NARZADÓW PŁCIOWYCH

(1/1)

Eliska:
Opryszczka narządów płciowych jest wirusową chorobą weneryczną, za którą odpowiedzialny jest wirus HSV-2. Jest on rozpowszechniany drogą płciową. Najczęściej partnerzy seksualni nie wiedzą nawet, że są nosicielami tego wirusa, bowiem opryszczka narządów płciowych w blisko 90% przebiega zupełnie bezobjawowo! Ważne więc jest posiadanie stałego partnera seksualnego i stosowanie mechanicznych środków antykoncepcyjnych, które w pewnym stopniu są w stanie uchronić przed zarażeniem.

Do najbardziej charakterystycznych objawów opryszczki narządów płciowych należy pojawienie się pęcherzyków i owrzodzeń w okolicy warg sromowych czy penisa. Ich wielkość może dochodzić do kilku milimetrów. Najczęściej w miejscu, w którym pojawiają się wypryski, chory może odczuwać świąd i pieczenie. Jeśli opryszczka zostanie zbagatelizowana i nie podejmie się jej leczenia, pęcherze mogą pękać, a w ich miejscu będą tworzyć się małe, bolesne ranki.

Diagnoza i leczenie

Pomimo tego, że opryszczka narządów płciowych w większości przypadków nie jest tak groźna dla zdrowia i życia, jak pozostałe choroby przenoszone droga płciową, wywołuje ona szereg nieprzyjemnych objawów, które mogą w znaczący sposób utrudniać choremu życie i być przyczyną jego dyskomfortu psycho-fizycznego. Konieczne więc jest wizyta u specjalisty, który będzie w stanie potwierdzić, że rzeczywiście doszło do zakażenia wirusem HSV-2, a chory cierpi na opryszczkę narządów płciowych, a nie na inna chorobę weneryczną, charakteryzującą się podobnymi symptomami. W tym celu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz badania fizykalne. Często stosuje się także badanie laboratoryjne wydzieliny z pęcherzyków pod kątem obecności w niej DNA wirusa HSV-2.

Często, gdy choroba jest rozpoznana wcześnie, a obszar jej występowania jest niewielki, choremu do pełnego wyleczenia wystarczy utrzymywanie w szczególnej czystości miejsc intymnych. Zwykle jednak pacjentowi przepisuje się leki, mające za zadanie złagodzić objawy opryszczki. Najczęściej choremu zaleca się przyjmowanie acyklowiru, valtrexu czy farmviru. Leki te znane są z przyspieszenia gojenia ran i pęcherzy, typowych dla infekcji wirusowych.

Niestety – wirus HSV-2 pozostaje w organizmie na całe życie. Leczenie opryszczki narządów płciowych pozwala na przejście wirusa w stan utajenia, jednak nadal jest on obecny w organizmie. Do reemisji choroby może dojść w każdej chwili, a do czynników sprzyjających jej nawrotom należy zaliczyć osłabienie organizmu, np. chorobą czy niezdrowym trybem życia, nadużywanie alkoholu czy zaniedbanie higieny intymnej.


Podczas leczenia opryszczki narządów płciowych należy zrezygnować z używania żeli do higieny intymnej, ponieważ w ich składzie znajdują się substancje, które mogą doprowadzić do nasilenia objawów chorobowych. Warto stosować środki i preparaty zalecone przez lekarza. Podobnie jest z lekami – ich dawkowanie i częstotliwość stosowania powinny być ustalone przez lekarza ginekologa. Leczenie opryszczki narządów płciowych obejmuje także wstrzemięźliwość seksualną, gdyż choroba ta jest przenoszona drogą płciową. W trakcie leczenia warto zadbać także o odpowiednią suplementację witaminy B, w dawce zaleconej przez lekarza. Cały proces leczenia powinien odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską – dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży.

Acyklowir w leczeniu opryszczki narządów płciowych

Tabletki Acyklowir zalecane są w ramach leczenia opryszczki narządów płciowych, gdyż charakteryzuje je duża skuteczność, zwłaszcza w ramach łagodzenia uporczywych objawów, związanych z tą chorobą. Acyklowir, oprócz leczenia ognisk chorobowych, może być także stosowany jako środek prewencyjny – w przypadku nosicieli wirusa, celem zmniejszenia ryzyka nawrotu dolegliwości chorobowych. Lek ten pozwala na skrócenie czasu choroby i wprowadzenie wirusa w stan utajony.

Przeciwwskazaniem do zastosowania tego leku jest przede wszystkim nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników. Ponadto, tabletki Acyklowir nie powinny być przyjmowane przez osoby starsze, osoby z niedoczynnością układu odpornościowego, z zaburzeniami nerek, z chorobami wątroby lub po jej przeszczepie, osoby chore na cukrzycę, przyjmujące pewne leki, a także kobiety karmiące piersią. Acyklowir stosowany w ramach leczenia opryszczki narządów płciowych nie eliminuje ryzyka przeniesienia wirusa na partnera seksualnego. Konieczne jest zatem ograniczenie stosunków płciowych, a także stosowanie środków antykoncepcyjnych w postaci prezerwatyw.

W przypadku leczenia opryszczki narządów płciowych zaleca się przyjmowanie Acyklowiru w dawce 200 mg pięć razy dziennie, w odstępie czterech godzin, przez pięć kolejnych dni. Dawka oraz częstotliwość przyjmowania leku zawsze powinna być jednak ustalona indywidualnie z lekarzem prowadzącym. Acyklowir, podobnie jak każdy inny lek, może wywołać pewne skutki uboczne. Do bardzo częstych działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem tego leku zalicza się przede wszystkim bóle głowy. Do częstych skutków ubocznych należą natomiast: mdłości, wymioty, zawroty głowy, biegunka, a także reakcje skórne.

Valtrex w leczeniu opryszczki narządów płciowych

Valtrex to lek również stosowany w objawowym leczeniu opryszczki narządów płciowych. Kuracja tym preparatem uznawana jest za szybką i skuteczną. Lek stosowany jest w ramach łagodzenia objawów chorobowych, a także jako środek prewencyjny. Regularne przyjmowanie tego leku przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka przeniesienia opryszczki narządów płciowych na partnera seksualnego – konieczne jest jednak stosowanie środków antykoncepcyjnych w postaci prezerwatyw. Jeżeli na organach płciowych występują rany, należy zrezygnować z kontaktów seksualnych do momentu całkowitego, objawowego wyleczenia.

Przeciwwskazaniem do zastosowania leku Valtrex jest przede wszystkim nadwrażliwość na walacyklowir. W przypadku leczenia opryszczki narządów płciowych zaleca się przyjmowanie dwóch tabletek po 500 mg każdego dnia przez okres dziesięciu następnych dni. Natomiast w przypadku ponownego ataku choroby zaleca się przyjmowanie jednej tabletki dziennie przez okres od trzech do pięciu dni. Niekiedy choroba może okazać się bardzo oporna i trudna do wyleczenia. W takich sytuacjach zaleca się przyjmowanie leku Valtrex aż do momentu ustąpienia objawów. Przyjmowanie leku Valtrex wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Do bardzo często występujących działań niepożądanych zalicza się przede wszystkim bóle głowy. Częste skutki uboczne to: wymioty, mdłości, zawroty głowy, biegunka, a także reakcje skórne. Rzadko występujące skutki uboczne to: zaparcia, złe samopoczucie, osłabienie, zapalenie żołądka, kandydoza, senność, bóle w klatce piersiowej, czy palpitacje serca.

Famvir w leczeniu opryszczki narządów płciowych

Famvir zaliczany jest do najbardziej silnych i skutecznych zarazem leków na opryszczkę. Może być stosowany także w leczeniu opryszczki narządów płciowych. Stosowanie tego leku pozwala na wyeliminowanie objawów związanych z obecnością wirusa w organizmie. Przeciwwskazaniem do zastosowania tego leku jest przede wszystkim nietolerancja na laktozę i galaktozę, alergia pokarmowa, a także choroba nerek. Najlepsze efekty leczenia możliwe są wtedy, kiedy Famvir będzie zastosowany tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów chorobowych.

Lek ten stosowany jest również jako preparat zapobiegający nawrotom opryszczki narządów płciowych – szczególnie w przypadku pacjentów z częstymi nawrotami wirusa. Leczenie po raz pierwszy opryszczki narządów płciowych z zastosowaniem leku Famvir powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Zalecane jest wówczas przyjmowanie tabletek 250 mg trzy razy dziennie przez pięć dni. Długotrwałe leczenie opryszczki narządów płciowych zakłada przyjmowanie dwóch tabletek Famvir 250 mg dziennie przez dowolnie długi czas, wskazany przez lekarza.

Przyjmowanie leku Famvir, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych leków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Do rzadko występujących działań niepożądanych zalicza się przede wszystkim bóle głowy oraz mdłości. Skutki uboczne występujące bardzo rzadko to: wymioty, biegunka oraz zawroty głowy.

guest907:
pozwole sobie zostawić publikację na temat opryczki a HIV myślę że temat na czasie i dosyć dobrze opisane https://www.stolicazdrowia.pl/1291/opryszczka-a-hiv-powiazanie-przyczyny-objawy-leczenie-diagnostyka/ dajcie znać co o tym myślicie

guest519:

--- Cytat: ewryler w  24-Maj-2017, 12:19:16 ---pozwole sobie zostawić publikację na temat opryczki a HIV myślę że temat na czasie i dosyć dobrze opisane https://www.stolicazdrowia.pl/1291/opryszczka-a-hiv-powiazanie-przyczyny-objawy-leczenie-diagnostyka/ dajcie znać co o tym myślicie

--- Koniec cytatu ---

Nie publikacje, a artykul ;) Generalnie osoby dodatnie, sa bardziej podatne na zakazenia herpesami, ale to tez zalezy od sprawnosci ukladu immunologicznego. Sam mialem niedawno opryszczke, smarowalem acyklowirem w masci i dolozylem acyklowir w tabsach i przeszlo, wiec jakiejs tragedii nie ma. Przy niskim poziomie CD4, zakazenia herpesami sa juz gorsze, np CMV moze nie byc taka kolorowa jak u innych.

Lucyfer:
Mi po rozpoczęciu ARV prawie wcale sie nie pokazuje, ponoć nie lubi się z dolutegravirem :D

guest519:
To widocznie ja mialem pecha, bo ja tez na dolutegrawirze jade :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej