Autor Wątek: PrEP na ponad rok Islatravir w formie implantu  (Przeczytany 679 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julian

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
PrEP na ponad rok Islatravir w formie implantu
« dnia: 02-Kwi-2021, 23:45:26 »
PrEP na ponad rok Islatravir w formie implantu

Islatravir w formie małego implantu (z mozliwoscia wcześniejszego usunięcia) będzie wstanie dostarczyc wystaraczajaca ilość leku żeby działal jako PrEP przez ponad dobry rok!


Ostatnio przeprowadzone badania są bardzo podobne do badan, które mialy miejsce w 2019 roku przez firme Merck. To wlsnie ta firma jak wczesniej pisałem (https://hivinfo.pl/forum/index.php?topic=4463.0) jest odpowiedzialna za odkrycie Islatravir i pracuje teraz nad jego zastosowaniem w terapii HIV oraz szybkim wprowadzeniem na rynek w trybie przyspieszonym. Merck przedstawil druga faze pierwszych badan klinicznych I (dawka leku oraz bezpieczenstow leku). Badania te były ponownie przeprowadzane ze względu na zmianę formulacji implantu. Wszystko wskazuje na to ze badania wejdą w II faze, która przyniesie nam dodatkowe informacje na temat działania implantu. Pierwsze badania kliniczne z najnowszym implantem były tylko pilot-azowym badaniem sprawdzającym koncept naukowcow z firmy Merck.

Glowna zmiana w implancie dotyczy włączenie w jego sklad nie toksycznego metalu, który jest z sukcesem wykorzystywany w implantach antykoncepcyjnych. Co ciekawe w implancie zastosowano troszeczkę mniejsze dawki Islatravir niż w jego poprzedniku. Z przedstawionych danych wynika iz pierwszy implant zawiera 54 mg lub 62 mg Islatravir. W najnowszym badaniu implant będzie przygotowany z 3 roznymi dawkami Islatravir 48 mg, 52 mg oraz 56 mg.


Przedstawiciele firmy Merck zapewniaja ze stężeniu 0.05 picomoli leku na milion limfocytów T (Komorek odpornościowych) powinien być więcej iz wystarczajacy do zapobiegania zakażeniem się wirusem HIV.

Z dotychczasowo przeprowadzonych badan klinicznych wywnioskowano, ze 0.05 pmol/10 6 komorek było odpowiednio 1.6 razy i 2.5 razy powyżej poziomu który zapobiega infekcji wirusem HIV.

W najnowszym badaniu klinicznym 24 wolontariuszy mialo wszepiony implant z Islatravir (8 wolontariuszy dla każdej z 3 dawek leku) i 12 kandydatów, którzy mieli podany implant bez leku. Wszyscy biorący  udział mieli wszepiony implant przez okres 3 miesiecy, po ktorym implanty zostały usunięte.

Po usunięciu implantow, biologiczny okres poltrwania Islatravir w organizmach wolontariuszy wynosil 198 godzin. Oznaczalo to ze po 8,5 dniach wolontariusze nadal wykazywali obecność 50% dawki leku, która była obecna w ich organizmie w momecie usunięcia implantu. Co ciekawe ze az po miesiącu wolontariusze wykazali obecność Islatravir na poziomie okolo 12,5%. Potwierdzilo to iz biologoczny okres poltrwania jest praktycznie taki sam jak w przypadku Islatravir który był podawany pacjentom w formie tabletk w innych badaniach. (https://hivinfo.pl/forum/index.php?topic=4463.0)


Skutki uboczne:

Działania nieporzadane były dość częste, ale prawie wszystkie były łagodne :) U 50% grupy wolontariuszy którzy mieli podany implant bez leku odnotowano mala ilość efektów ubocznych. Natomiast az u 75 % wolontariuszy którzy mieli podany implant z Islatravir odnotowana efekty uboczne. Do najczesciej wystepujacych skutkow ubocznych zaliczano zaczerwienienie, bol lub swedzenie w miejscu wprowadzenia implantu również po pewnym czasie od momentu przeprowadzenia zabiegu. Odnotowano również iz w niektórych przypadkach było widoczne zgrubienie skory w okolicach implantu. Wystąpiły trzy przypadki skutków ubocznych sklasifikowanych jako umiarkowane a nie łagodne: dwa dotyczące zaczerwieniania i jeden swędzenia. Nie pojawiły się zadne skutki uboczne które były by sklasyfikowane jako poważne i w zadym z przypadku nie przerwano leczenia z powodu wystąpienia skutkow ubocznych.

Ponizej przedstawiam obrazy jak moze wygladac, zaczerwienienie po bezposrednim wprowadzeniu implantu pod skore.


Powyżej przedstawione badanie kliniczne nie może zademnostrowac stężenia Islatravir we krwi w przeciągu jednego roku ale prognoza z 3 miesięcznego badania przewiduje ze po roku implant będzie uwalnial średnio poziom substancji aktywnej 3 do 4 razy powyżej 0.05 pmol / 10 6 komorek.  Oczywiście to są tylko projekcje dlatego Merck zapowiedział ze faza badan klinicznych II jest potrzebna żeby przestudiować prawdziwy poziom Islatravir u pacjentów przez rok i dłużej.
« Ostatnia zmiana: 02-Kwi-2021, 23:54:49 wysłana przez Julian »
Interesuje mnie nawiazanie kontaktu z osobami ktore interesuja sie nastepujacymi dziedzinami naukii, biologia molekuralna, biotechnologia, chemia w przemysle farmaceutycznym itd.