Autor Wątek: Ciąża Genvoya Kaletra Truvada  (Przeczytany 5123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Malenka177

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
Ciąża Genvoya Kaletra Truvada
« dnia: 05-Mar-2021, 14:53:26 »
Cześć, planuje zajście w ciążę, ale zastanawiam się czy jest tutaj ktoś kto będąc w ciąży brał Genvoye? Mój zakaznik zaleca zmianę leków na Kaletra + Truvada. Generalnie wiem, że lekarz wie co robi, ale pytam z ciekawości na jakich lekach byłyście w ciąży?

Offline Julian

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: Ciąża Genvoya Kaletra Truvada
« Odpowiedź #1 dnia: 03-Kwi-2021, 21:54:56 »
Czesc Malenka,

Fajnie slyszec ze sie decydujesz na maciezynstwo.

Lek Genvoya a w zasadzie wszystkie substancje aktywne zawarte w nim nie byly rozpatrywane w zadnym badaniu klinicznym pod wzgledem kobied bedacych w ciazy. Na dzien dzisiejszy nie ma adekwatnych informacji w dobrze opisanym badaniu klinicznym dotyczacym Genvoya lub jego skladnikow aktywnych. Mozna znales limitowane dane dotyczace okolo 300 przypadkow kobiet ktore zaszly w ciaze bedacych na ARV z Genvoya. Udalo sie dotychczasowo zebrac informacje z okolo 1 000 przypadkow kobiet ciezarnych bedacych na takiej terapii ARV. Z danych tych wynika, że emtrycytabina nie powoduje wad rozwojowych ani toksyczności dla płodu / noworodka.

W badaniach na zwierzetach nie stwierdzo bezposredniego lub posredniego niebezpieczenstwa administrowania oddzielnie; elvitegravir, cobicistat i emtricitabine na nastepujace parametry; płodnoś, ciążę, rozwój płodu, przebieg porodu lub parametry rozwoju po urodzeniu. Badania tenofovir alafenamide na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu tenofovir alafenamide na parametry płodności, ciążę lub rozwój płodu.

Badania toksyczności oraz reprodukcji przeprowadzone na szczurach i królikach z zastosowaniem cobicistat nie wykazały wpływu na płodność, ciążę ani płod. Jednak u szczurów obserwowano zwiększoną liczbę poronień i zmniejszoną masę płodów, co było związane ze znacznym spadkiem masy ciała matek przy dawce 125 mg / kg / dobę.

Wykazano, że leczenie cobicistat i elvitegravir podczas drugiego i trzeciego trymestru ciąży zmniejsza ekspozycję na elvitegravir. Poziom cobicistat spada i może nie zapewniać wystarczającego wzmocnienia leku docelowego. Znaczne zmniejszenie ekspozycji na elvitegravir może skutkować niepowodzeniem wirusologicznym (rozwoju oporności) i zwiększonym ryzykiem przeniesienia zakażenia HIV z matki na dziecko. Dlatego nie należy rozpoczynać leczenia produktem Genvoya w okresie ciąży, a kobiety, które zajdą w ciążę podczas leczenia produktem Genvoya, należy zmienić na inny schemat. Wiec twoj lekarz postepuje bardzo dobrze myslac o zmianie twojej terapii na inna ktora juz prawdopodobnie jest dokladnie przestudiowana pod katem ciazy.

Mam nadzieje takie wytlumacznie jest pomocne.
Interesuje mnie nawiazanie kontaktu z osobami ktore interesuja sie nastepujacymi dziedzinami naukii, biologia molekuralna, biotechnologia, chemia w przemysle farmaceutycznym itd.