FORUM > DZIECKO I HIV

CZY MOŻNA MIEC ZDROWE DZIECKO, JEŻELI SIĘ JEST OSOBĄ ZAKAŻONA HIV

(1/8) > >>

Klusia:
Czy mozna miec zdrowe dziecko, jezeli sie jest osoba zakazona HIV?
 dr.n.med.Dorota Rogowska-Szatkowska, 09.09.2011

HIV moze zostac przeniesiony z matki na jej dziecko. Najczesciej dochodzi do tego w czasie porodu.
 Ale jeśli kobieta jest świadoma swojego zakażenia, wówczas ma ogromne szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Warunkiem jest pozostawanie w czasie ciąży pod opieką specjalisty zajmującego się terapią osób zakażonych HIV i przyjmowanie leków antyretrowirusowych oraz pod opieką ginekologa położnika. Drugim warunkiem jest NIE karmienie dziecka piersią. Przewód pokarmowy noworodka jest wrażliwy na zakażenie, a w mleku zakażonej kobiety znajduje się wirus.
 W Polsce od wielu już lat kobiety świadome swojego zakażenia rodzą zdrowe dzieci.
 Ale ciągle w Polsce przychodzą na świat dzieci zakażone HIV. Rodzą je kobiety, które wcześniej nie wiedziały o swoim zakażeniu, a dowiadują się o nim dopiero wtedy, kiedy u ich dziecka rozpoznano AIDS. Dlatego od kilku lat Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca ginekologom proponowanie testów na HIV swoim ciężarnym lub planującym ciążę pacjentkom.
 Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS proponuje, by testy na HIV wykonywali oboje przyszli rodzice.Jeżeli zakażony HIV jest mężczyzna a jego partnerka nie, to próby prokreacji wiążą się z ryzykiem zakażenia kobiety. Możliwe jest ograniczenie współżycia bez zabezpieczenia tylko do dni płodnych kobiety, ale takie postępowanie przypomina trochę grę w „rosyjska ruletkę”.
Możliwe jest zapłodnienie kobiety odpowiednio przygotowanymi (oczyszczonymi z wirusa) plemnikami partnera, praktycznie bez ryzyka jej zakażenia. Taka procedura stosowana jest od kilku lat także w Polsce, dzięki niej urodziło się już kilkanaścioro dzieci.

dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska. 2011-09-09. Czy można mieć zdrowe dziecko, jeżeli się jest osobą zakażoną HIV?. Wirusologia [online]. 2011. Protokół dostępu:
 http://www.wirusologia.pl/dla-pacjentow/kompendium/2011/09/09/czy-mozna-miec-zd rowe-dziecko-jezeli-sie-jest-osoba-zakazona-hiv

guest519:
Spytam o moja przyszłość (nie wiem czy bliższa bądź dalsza). Chciałbym mieć dzieci, po ilu miesiącach od utrzymania supresji HIV RNA mogę być pewny ze nie zakaże partnerki, i czy w tym temacie warto pomyśleć o Truvadzie jako PrEP? Nie jest to jakieś pytanie którego odpowiedz jest mi nie zbędna na hura. Chodzi mi o naturalne zapłodnienie, a nie in vitro z oczyszczaniem spermy. Żeby nie było nie mam nic przeciw invitro - jestem zwolennikiem i całkowicie to popieram.

Lucyfer:
Zgodnie ze Szwajcarami i badaniem PARTNER, minimum pół roku niewykrywalne wiremii. Jeśli chodzi o zapłodnienie i ciąże to i tak pewnie ARV dostanie na czas ciąży.

guest519:
Dzieki :)

guest650:
Przy niewykrywalnej wiremii odwirowywanie nasienia, to przesada. Już w 2012 roku brytyjskie służby medyczne zaleciły rezygnację z inseminacji przy niewykrywalnej wiremii określając, że nie ma różnicy co do bezpieczeństwa. Znam sporo osób od wielu lat nieużywających zabezpieczeń w parach +/-, gdzie jedna osoba jest z niewykrywalną wiremią i do zakażeń nie dochodzi mimo kontaktów bez prezerwatywy. Ale leki trzeba brać bardzo regularnie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej