Autor Wątek: Jak długo wirus HIV potrafi przetrwać poza organizmem.  (Przeczytany 22669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

guest258

  • Gość
   Naukowcy i organy służby zdrowia są zgodne co do tego, że wirus nie jest w stanie przeżyć długo poza organizmem, przez co przeniesienie poprzez działanie środowiska nie jest możliwe. HIV występuje w organiźmie w zróżnicowanym natężeniu we krwi, spermie, błonie śluzowej pochwy, mleku matki, ślinie i we łzach. W celu uzyskania wiarygodnych wyników odnośnie przetrwania wirusa HIV zostały przeprowadzone badania z wytworzonymi w laboratorium wirusami w wysoko skoncentrowanej formie. Jakkolwiek te w nienaturalny sposób wysoko skoncentrowane wirusy w ograniczonych i kontrolowanych warunkach laboratoryjnych poprzez dni a nawet tygodnie pozostały żywotne, zostało w potwierdzone w badaniach CDC, że wysychanie nawet w tak wysoko skoncentrowanej dawce następuje już w przeciągu kilku godzin i zmniejsza liczbę zdolnych do zarażenia wirusów o 90-99%.

 Ze względu na to, że koncentracja wirusa w przeprowadzonych badaniach byla znacznie wyższa niż w pozostałych próbach, ryzyko przedostania się wirusa do organizmu poprzez wyschniętą krew lub inne płyny organizmu jest równe zeru.

 Błędne interpreteacje oraz wnioski przeprowadzonych badań były w pewnych przypadkach przyczyną niepotrzebnego fałszywego alarmu.

 Wyniki testów laboratoryjnych nie powinne być używane do oceny indywidualnego zagrożenia osób, gdyż:

 (1) natężenie wirusa w przeprowadzonych badaniach nie występuje w naturze

 (2) przeniesienie wirusa na drodze pozaustrojowej nie zostalo jak dotąd stwierdzone.


 Ponadto jedynie w warunkach laboratoryjnych mozliwe jest rozmnażanie się wirusa poza organizmem żywiciela (w przeciwieństwie do bakteii, grzybów, które w określonych warunkach są do tego zdolne), dlatego nie jest możliwe ani rozmnażanie się ani przenoszenie się wirusa w ten sposób.

 Na podstawie Translation: AIDS Information Switzerland
 Last updated: 20/10/2006


 Lekarze praktycy twierdza, że wirus maksymalnie może zakazić przez dosłownie maksymalnie parę minut gdy znajdzie się poza organizmem, czyli praktycznie bezpośrednio ma tylko chwilę czasu na ewentualne zakażenie. W kontakcie z powietrzem przestaje być zakażający prawie od razu.

 " HIV poza ciałem jest bardzo nietrwały, inaktywowany łatwo traci zdolność do natychmiastowego zakażenia ( inaktywacja – brak możliwości replikacji tj. zakażania ). Do zakażenia HIV może dojść wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt np. seksualny z osoba zakażoną HIV.

 Czas, gdy HIV przetrwa poza ciałem jest bardzo zmienny, w zależności od różnych czynników (temperatura, wilgotność, itp.) Uważa się, że 90-99% z HIV w płynie istniejący poza organizmem jest inaktywowany w ciągu kilku minut( inaktywacja – brak możliwości replikacji tj. zakażania ). Aby ocenić ryzyko zakażenia należy wziąć pod uwagę stopień możliwego kontaktu z wirusem, i czas, jaki upłynął gdy płyn był w stanie opuścić ciało nosiciela.


 Do tej pory nikt nie wykazał żadnych przypadków zakażenia HIV poprzez przypadkowy kontakt (przypadkowe nakłucie igłą w parku na ulicy czy na plaży, używane prezerwatywy, etc.). Generalnie, w przypadku kontaktu z żadną z tych pozycji nie jest zalecane przeprowadzenie testu na HIV. " Cytat tłumaczony z angielskiego forum medycznego, wypowiedź jednego z ekspetów.

 Na ten temat na stronie http://www.thebody.com/Forums/AIDS/SafeSex/Q8708.html pisze Rick Sowadsky, MSPH starszy specjalista ds. chorób zakaźnych dla zdrowia Nevada State Division AIDS Programu. Rick Sowadsky, MSPH, is the senior communicable disease specialist for the Nevada State Health Division AIDS Program. Rick Sowadsky twierdzi, że HIV może być zakażający maksymalnie przez kilka minut na zewnątrz ciała.


 Bardzo ciekawe jest porównanoe zakaźności wirusów;

 "Zapalenie wątroby typu A, B i C (Hepatitis A, B i C)

 Hepatitis - nazywana też żółtaczką - jest zapaleniem wątroby wywoływanym przez różne wirusy. Rozróżnia się hepatitis typu A, B i C. Drogi przenoszenia się
różnych wirusów hepatitis są odmienne, ale wszystkie wirusy są zakaźne i ponad 100 razy groźniejsze od wirusa HIV. Minimalna ilość krwi potrzebna do zakażenia
 w wypadku wirusa HIV to 0,1 ml, natomiast przy wirusie hepatitis B wystarczy 0, 00004 ml, by doszło do zakażenia!"

 http://esciaga.net/works/essays/print/95/choroby_przenoszone_droga_plciowa


 Ps. Dokładniejsze dane na temat zakaźności HIV podaje Ewa Małolepsza ( EM 2003 ).

 www.umed.pl/klinika.../Profilaktyka_zakazen_wirusowych.pptPodobne
 Dajesz +1 publicznie. Cofnij
 Format pliku: Microsoft Powerpoint - Szybki podgląd


 Zakaźność HIV ;

 " Stężenie we krwi ok. 1 000 000

 kom/ml <50

 Ilość krwi potrzebna 0,1 ml

 Wskaźnik zakaźności 1 "

 www.umed.pl/klinika.../Profilaktyka_zakazen_wirusowych.ppt