Autor Wątek: JAKIE MOGĄ BYĆ OBJAWY ZAKAŻENIA HIV?  (Przeczytany 24091 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

guest258

  • Gość
JAKIE MOGĄ BYĆ OBJAWY ZAKAŻENIA HIV?
« dnia: 14-Sty-2017, 17:11:38 »
Jakie mogą być objawy zakażenia HIV?

 "Pamiętaj, że o fakcie zakażenia HIV nie świadczą objawy tylko ryzykowne zachowania.

 Pierwsze objawy zakażenia HIV czyli tzw. objawy ostrej choroby retrowirusowej mogą, ale nie muszą wystąpić pomiędzy 3 i 6 tygodniem od zakażenia. Najczęściej wtedy występuje gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie gardła, wysypka, bóle stawów i mięśni, uczucie ogólnego rozbicia.

 Jeżeli zauważyłeś(aś) u siebie powyższe objawy, pamiętaj że to nie musi świadczyć o zakażeniu HIV. Takie objawy występują podczas wielu różnych infekcji.

 Pamiętaj, że strach przed zakażeniem czy przewlekły stres, może spowodować wystąpienie wielu objawów wymienionych powyżej.

 Jeżeli podejrzewasz, że naraziłeś(aś) się na ryzyko zakażenia HIV – wykonaj test – to jedyny sposób abyś mógł/mogła to sprawdzić."

Źródło, KC ds. AIDS

 Jeszcze raz,  podkreślam,    "jeżeli podejrzewasz, że naraziłeś(aś) się na ryzyko zakażenia HIV – wykonaj test – to jedyny sposób abyś mógł/mogła to sprawdzić."


Test należy wykonać po minięciu okienka serologicznego.

"Wykrycie HIV za pomocą testów przesiewowych jest wiarygodne. Test na wirus HIV jest praktycznie w 100 % skuteczny ( po minięciu okienka serologicznego ), dlatego pojawienie się wyniku fałszywie ujemnego jest praktycznie niemożliwe. Czasami może pojawić się wynik fałszywie dodatni. Przesiewowy test na wirus HIV wykrywa we krwi substancje przypominające przeciwciała HIV.

 Na wynik nie ma żadnego wpływu wykonywanie testu na czczo. Przyjmowanie leków (np. antybiotyków) nie wpływa na wynik testu, wyjątkiem jest PEP  (Profilaktyka poekspozycyjna  HIV,   ang. post-exposure prophylaxis,  PEP  tj. metoda leczenia  lekami antyretrowirusowymi  rozpoczynana zaraz po ekspozycji).

 Natomiast spożycie większej ilości alkoholu, nawet na kilkanaście godzin przed wykonaniem testu, może dać wynik "fałszywie dodatni" sugerujący obecność przeciwciał anty - HIV. Przy ocenie wyników testu należy również uwzględnić wpływ szczepień ochronnych robionych w ostatnim czasie (szczepienia do 1 MIESIĄCA przed testem!!!) oraz ciążę - czynniki te mogą mieć wpływ na tzw. wyniki "fałszywie dodatnie".

guest258

  • Gość
Odp: Jakie mogą być objawy zakażenia HIV?
« Odpowiedź #1 dnia: 15-Sty-2017, 10:38:55 »
Ostra choroba retrowirusowa ( o.ch.r. )

Po wniknięciu do krwiobiegu następuje kilkutygodniowa inkubacja, po czym mogą się pojawić pierwsze kliniczne objawy zakażenia wirusem. Nie od razu zakażony je zauważa, zwłaszcza, że mogą być one typowe bardziej dla grypy, niż poważnej infekcji. Poza gorączką i bólem mięśni częste jest powiększenie węzłów chłonnych, opryszczka, wysypka na skórze i zmiany na śluzowce jamy ustnej. Tego typu objawy przypominają mononukleozę zakaźną i mogą być z nią początkowo mylone, mijają jednak samoistnie, często nierozpoznane jako HIV.

Istnieje coś takiego jak profilaktyczne leczenie po kontakcie z wirusem , post-exposure prophylaxis PEP , leczenie to daje dużą szansę, że infekcja się nie rozprzestrzeni tj. PEP odbywa się w momencie, gdy wirus nie zdążył jeszcze opanować organizmu (maksymalnie do 72 godzin po zakażeniu).

Objaw chorobowy ( o.ch.r. )
 - Czułość tj. objawy w % występowania u zakażonych HIV, są to dane przeciętne, zależne od badanej populacji.

 Gorączka - 88%
 Wysypka - 48%
 Bóle głowy - 45%
 Ból gardła - 43%

Zakażeni mogą mieć wszystkie z powyższych objawów, część z nich lub żadne, może z wyjątkiem gorączki blisko 90% ale prawie nigdy nie wiadomo co jest przyczyną gorączki. Stan ten może trwać od kilku dni do nawet 10 tygodni, zwykle jednak mija po ok. 2 tygodniach. Należy podkreślić, że objawy o.ch.r. u większości zakażonych występuje z reguły OKOŁO 3 TYGODNIA PO EKSPOZYCJI, początek o.ch.r. zaczyna się często około 10 - 12 dnia po ekspozycji.


"Jeżeli podejrzewasz, że naraziłeś(aś) się na ryzyko zakażenia HIV – wykonaj test – to jedyny sposób abyś mógł/mogła to sprawdzić."


Źródło, KC ds. AIDS