Autor Wątek: Mój, przedostatni post. Dlaczego test 4 - tej generacji po minimum 20 dniach.  (Przeczytany 14183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

guest258

• Gość
Poniższe sformułowanie jest sztywne w PKD.

"Test w kierunku HIV jest jedyną metodą abyś dowiedział /dowiedziała się, czy jesteś zakażony/zakażona.

Powszechnie dostępne w laboratoriach diagnostycznych są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe.

Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli wykonywany jest test IV generacji, oznacza to, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV i antygenu p24 wirusa.

Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia."

Pracownik PKD nie może oficjalnie, służbowo powiedzieć inaczej jak powyżej, jak chce pracować w PKD... Zawsze w pracy tak mówią ponieważ taki mają bezwzględny wymóg.

Prywatnie twierdzą, że otrzymany minus testu 4 - tej generacji wykonanego po 20 dniach od ryzyka pozwala zapomnieć o HIV.

Szybkie testy typu Rapid mają szereg słabości, poniżej rekomendacje Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS które jest organizacją skupiającą lekarzy, diagnostów, pracowników naukowych i inne osoby zainteresowane problematyką zakażeń HIV i AIDS. PTN AIDS zostało powołane w 1993 roku w Bydgoszczy.

Rekomendacje PTN AIDS z 2014
 3.2.2. Ograniczenia szybkich testów (typu Rapid)
 Ujemny wyniki szybkiego testu nie wyklucza możliwości zakażenia HIV:
- jeśli w badanej próbce stężenie przeciwciał anty-HIV jest małe z powodu ich niewytworzenia przez organizm (od momentu zakażenia upłynęło mniej niż 12 tygodni)
- lub test został przeprowadzony nieprawidłowo, niezgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta,
 - u osób w zaawansowanym stadium AIDS,
 - w wypadku mutacji wirusa (trudniej wykrywalnych przez test).

Aby uniknąć powyższych słabości testów typu Rapid np. gdyby test przypadkowo z braku wprawy przeprowadzony został nieprawidłowo, niezgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta dając w efekcie fałszywy wynik testu.

ZAWSZE LEPIEJ WYKONAĆ TEST w PKD lub profesjonalnym laboratorium gdzie są dostępne bardzo czułe testy 4 - tej generacji wykrywające oprócz przeciwciał anty - HIV też antygen p24 co daje możliwość wczesnego wykrycia zakażenia, praktycznie już od 20 dnia po ryzyku.
 "W europejskich rekomendacjach z 2008 r. dotyczących testowania zalecane jest używanie testów IV generacji, które pozwalają na wykrycie zakażeń HIV-1, HIV-2 oraz HIV-1 grupy O."

W temacie testów przesiewowych informacje z PTN AIDS.

Badanie można wykonywać używając następujących testów:
∎ III generacji – umożliwia wykrycie przeciwciał anty-HIV po 4-12 tygodniach od
 zakażenia,
∎ tzw. IV generacji – umożliwia wykrycie antygenu p24 HIV już po 2-3 tygodniach
 od zakażenia i przeciwciał anty-HIV po 4-12 tygodniach.
 Ujemny wynik dowolnego z wyżej wymienionych testów po upływie 12 tygodni od
 ekspozycji wyklucza zakażenie HIV. W wyjątkowych sytuacjach (m.in. lekowa profilaktyka
 poekspozycyjna HIV, jednoczasowa koinfekcja HIV z HCV, EBV lub CMV) okres
 ten może ulec wydłużeniu do 6 miesięcy.

www.ptnaids.pl/attachments/article/20/Rekomendacje%20PTN%20AIDS%202015.pdf

Obecnie stosowane testy 4 - tej generacji mają bardzo dużą czułość, test jest wstanie wykryć zakażenie dość wcześnie już od około 14 - 17 dnia po ryzyku, jednak aby uniknąć wyniku fałszywie ujemnego okno serologiczne dla testów 4 - tej generacji wynosi minimum 20 dni od dnia zero.

Padają na Forum często pytania kiedy najlepiej najwcześniej wykonać test 4 - tej generacji by wynik UJEMNY był jak najpewniejszy.

Opowiem moją historię na początku mojego testowania w PKD. Przyszedłem we wtorek około 18 dnia po ryzyku. Pani konsultantka spytała kiedy było ryzyko mówię około 18 dni temu, konsultantka na to bardzo proszę przyjść we czwartek za dwa dni.... Ja na to czemu, to tylko dwa dni. Konsultantka na to bardzo proszę mi zaufać na początku te DWA DNI TO BARDZO DUŻO dla pewności wyniku UJEMNEGO....

Tak wtedy zrobiłem odczekałem te dwa dni do około 3 tygodnia (20 dzień po ryzyku tj.  od dnia zero) i wykonałem test, potem dopiero zrozumiałem jak zainteresowałem się testami w kierunku HIV dlaczego konsultantka tak bardzo upierała się bym przyszedł za dwa dni tj. ponieważ test 4 - tej generacji jest sens robić po 20 dniach, gdyż praktycznie nie ma możliwości, żeby przy zakażeniu HIV po tym czasie nie było w organizmie człowieka antygenu p24 lub przeciwciał.

P.S. Miałem wtedy duże szczęście trafiłem na konsultantkę która stwierdziła, że wytyczne WHO to formalność. Prywatnie powiedziała, że minusy po 20 dniach zastają przy potwierdzeniu. Co prawda miałem  później inny przypadek w PKD gdzie pani konsultantka uparcie straszyła mnie wytycznymi WHO...  Już wtedy wiedziałem jednak, że okienko serologiczne dla testów 4 - tej generacji według profesora Gładysza wynosi 3 tygodnie ( wykrywa antygen p24 i przeciwciała ).

Drodzy forumowicze, z całego serca życzę Wam wszystkiego dobrego!!!

Offline am1205

• Jr. Member
  • **
  • Witaj na forum PLUSiMINUS
Szkoda że nigdzie tego nie piszą oficjalnie, nawet producent testów :/

Offline dirtyman

• Przyjaciel forum
  • Hero Member
  • Tępiciel głupoty i lewactwa Jestem chamem :P
Szkoda że nigdzie tego nie piszą oficjalnie, nawet producent testów :/

Producenci na swoich stronach podają te informacje.
Tu na Forum też o tym piszemy, oczywiście Forum
to nie wyrocznia i nikt nie ma obowiązku Nam wierzyć...
Karolek dużo się nauczył choć był niesfornym młokosem  :-X
Przypominam, ja zawsze mam rację  ::)
The One and Only Dirty

guest258

• Gość
Odp: Dlaczego test 4 - tej generacji po minimum 20 dniach od ryzyka.
« Odpowiedź #3 dnia: 16-Gru-2017, 11:07:29 »
Am1205,      "Szkoda że nigdzie tego nie piszą oficjalnie, nawet producent testów"

Oczywiście, że producenci na swoich stronach internetowych podają oficjalnie te informacje:

http://www.biomerieux.pl/sites/subsidiary_uk/files/hivduo-ultra-graph.jpg

Źródło:

http://www.biomerieux.pl/diagnostyka-kliniczna/produkt/panel-vidas-hiv

Producenci testów w swoich informatorach podają okienka dla swoich testów np. powyżej info dla  testów 4 - tej generacji,  znany producent podaje na wykresie okres około 3 tygodnia, co ciekawe nawet dla najnowszych zmodernizowanych testów 4 - tej generacji  (ADVANCED 4 generation   tj.  o większej czułości na obecność antygenu p24) nie jest to  2 tygodnie ale  około 17 - 20 dnia od ryzyka...

Ta wzmianka o testach 4 - tej generacji to tak przy okazji, nie wracam na Forum.

Drodzy forumowicze zbliżają się Święta, mamy końcówkę Roku.   PRAGNĘ Z TEJ OKAZJI złożyć Wam Wszystkim,  życzenia wesołych i spokojnych Świąt.  W nadchodzącym Nowym 2018 Roku, dużo zdrowia i szczęścia.