Autor Wątek: Zanim zadasz nurtujące pytanie  (Przeczytany 24315 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dirtyman

  • Przyjaciel forum
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 1355
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tępiciel głupoty i lewactwa Jestem chamem :P
Zanim zadasz nurtujące pytanie
« dnia: 18-Lut-2017, 14:06:02 »
   Kilka uwag wprowadzających dla osób nieobeznanych z tematyką Forum

1. ZAKAŻENIE HIV DIAGNOZUJE SIĘ TYLKO NA PODSTAWIE TESTÓW
Dokładnie to podstawą do postawienia diagnozy plus jest reaktywny (dodatni) wynik testu przesiewowego na obecność we krwi przeciwciał wirusa (tak zwanych testów ELISA, lub testów III generacji) potwierdzony testem Western Blot (WB) lub testem LIA. Takie są zalecenia WHO obowiązujące praktycznie na całym świecie gdyż członkami tej organizacji jest blisko 100% państw istniejących na naszym globie.
Przeciwciała we krwi w ilości wykrywalnej przez taki test, pojawiają się w organizmie człowieka do trzech miesięcy po infekcji, choć średnio okres ten zamyka się w 3-6 tygodniach. Jednak obowiązujące wytyczne WHO stanowią wyraźnie o terminie 12 tygodni jako o terminie pozwalającym stwierdzić bądź wykluczyć zakażenie. Stąd w państwowych placówkach zdrowia w wielu krajach, także i w Polsce, obowiązuje ten właśnie termin, i postępowanie zgodne z procedurami ustalonymi przez WHO.
Diagnostyka hiv w związku z postępem naukowo-technicznym w tej dziedzinie wyprzedza jednak zalecenia WHO i od kilku lat dostępne są i powszechnie używane także w Polsce testy IV generacji zwane testami podwójnymi ponieważ składają się one z dwóch odrębnych testów:
- testu III generacji
- testu wykrywającego antygen - białko p24
Ich nazwy handlowe DUO, COMBI i COMBO nawiązują do tej podwójnej detekcji.
Test wykrywający białko p24 pozwala skrócić okienko serologiczne do 14-21 dni ponieważ antygen (białko p24) pojawia się we krwi w ilości większej niż czułość testu średnio w takim terminie i jest wykrywalny do momentu kiedy pojawiają się przeciwciała. Praktycznie współczesna medycyna jest w stanie wykryć obecność wirusa stosunkowo niewielkim kosztem już po 14-21 dniach.
Jeśli w terminie do 21 dni po infekcji nie wykrywa się białka p24 oznacza to,
że we krwi nie ma wirusa hiv. A skoro nie ma wirusa to i przeciwciała nie pojawią się.
Samo wykrycie antygenu to jednak za mało do postawienia diagnozy gdyż testy potwierdzające mają też swoje określone parametry wpływające na wiarygodność i potwierdzić mogą obecność przeciwciał dopiero po następującym okresie:
test LIA - 60 dni po infekcji
test WB - 90 dni po infekcji

2. ZAKAŻENIA HIV NIE DIAGNOZUJE SIĘ OBJAWAMI
Wynika to z bardzo prostego powodu, zakażenie hiv przez pierwsze kilka-kilkanaście lat trwania nie wywołuje żadnych objawów. Sam wirus nie jest bezpośrednią przyczyną powstania jakiejkolwiek odczuwalnych dolegliwości dla organizmu poza Ostrą Chorobą Retrowirusową (o.ch.r).
O.ch.r pojawia się średnio w trzeci-czwartym tygodniu po infekcji.
O.ch.r przechodzi każdy zakażony, jednak średnio co czwarta osoba w przebiegu o.ch.r posiada widoczne objawy jej trwania.
Objawy o.ch.r są na tyle nieswoiste, że przypominają kilka innych chorób, bywają podobne do mononukleozy, grypy bądź tez do ostrej infekcji górnych dróg oddechowych. W sporadycznych przypadkach o.ch.r towarzyszy zapalenie opon mózgowych, półpasiec czy nietypowe zapalenie płuc, wtedy tez przebieg o.ch.r wydłuża się do czasu trwania choroby towarzyszącej. Zwykle o.ch.r objawia się
wysoką temperaturą
bólem i zaczerwienieniem gardła
bólem mięśni i stawów
wysypką podobną do tej jak przy szkarlatynie.
O.ch.r jest odpowiedzią organizmu na infekcję i to wiąże się z rozpoczęciem produkcji przeciwciał czyli serokonwersją. Tak więc, przed rozpoczęciem o.ch.r we krwi znajduje się już tak duża ilość wirusa, że test IV generacji wykryje antygen białko p24, a po zakończeniu o.ch.r test wykrywa już przeciwciała. Nie istnieje sytuacja, że przechodzimy o.ch.r mimo niewykrywalnej ilości wirusa albo, ze po przejściu o.ch.r we krwi nie ma przeciwciał antyhiv. Test IV generacji wykonany w trakcie serokonwersji czyli o.ch.r pokaże na pewno choć wynik jednego z dwu testów jako reaktywny bądź nieokreślony co jest według procedur medycznych podstawą do dalszych badań w tym kierunku.

3. KILKA RAD DLA OSÓB KTÓRE SAME SOBIE USIŁUJĄ POSTAWIĆ DIAGNOZĘ KORZYSTAJĄC Z INFORMACJI ZAMIESZCZONYCH W SIECI
1. Nawet doświadczony lekarz sam nie stawia sobie żadnej diagnozy i z banalną anginą idzie do kolegi po fachu
2. Internet jest bardziej śmietnikiem informacyjnym niż skarbnicą wiedzy i należy do informacji z sieci podchodzić z dość dużą rezerwą.
3. Żadne forum, nawet tak wspaniałe jak to właśnie Forum, nie zastąpi fachowych badań i diagnozy postawionej przez lekarza.
4. Z polskojęzycznych stron o tematyce hiv/AIDS polecić można (poza Naszą stroną oczywiście) oficjalną stronę rządową http://aids.gov.pl oraz stronę prowadzoną przez lekarzy zakaźników, specjalistów w terapii hiv/AIDS http://cd4.com.pl
5. Pamiętać też należy, że diagnostyka i terapia hiv/AIDS liczy sobie niewiele ponad 35 lat na świecie, i kilka lat mniej w Polsce, jednocześnie dynamika postępu w badaniach i rozszerzaniu wiedzy medycznej w tym zakresie jest tak duża, że większość informacji w tej materii starszych niż 5 lat jest po prostu nieaktualna i ma jedynie wartość historyczną
6. Uprzedzam, że osoba nie posiadająca choćby podstaw wiedzy medycznej, nie jest w stanie prawidłowo zinterpretować swoich realnych, bądź urojonych pod wpływem stresu objawów.
Historia Forum odnotowała wiele przypadków osób, które swoją przygodę z próbą samodzielnej diagnozy zakończyły w Poradni Zdrowia Psychicznego ponieważ mimo wykonania w ciągu roku kilkunastu a nawet kilkudziesięciu testów (!) cały czas posiadały "objawy" zakażenia i wyniki testów wydawały im się niewiarygodne, co z medycznego punktu widzenia jest bzdurą.
Bardzo łatwo popaść można w ciężką, trudną do wyleczenia fobię i zmarnować sobie niezły kawałek życiorysu na psychoterapię. Dodatkowo nabawić się można też dysfunkcji seksualnych na podłożu nerwicowym.
7. Stanowczo i zdecydowanie odradzam korzystanie z testów do samodzielnego wykonania jakie kupić można w sieci , na Allegro
oraz w niektórych aptekach. Testy wykonywane w warunkach domowych, przez osoby z reguły będące pod wpływem stresu  mogą być
obarczone błędem wykonania który wpływa na wynik. Zresztą testy tego typu  są to testy III generacji wiarygodne dopiero
12 tygodni po potencjalnym ryzyku i na dodatek charakteryzują sięnieco gorszymi parametrami co wpływa na ich wiarygodność
niższą o około 1% niż testów laboratoryjnych wykonywanych w PKD przy założeniu, że są wykonane poprawnie.
Test IV generacji wykonany w PKD po 3 tygodniach od ryzyka daje wiarygodność bliską wiarygodności testu domowego
wykonanego 12 tygodni po ryzyku. Reasumując wydajemy pieniądze  i mamy wynik nie do końca wiarygodny.
Test wykonany w PKD gwarantuje fachowe wykonanie i fachowe postępowanie związane z czynnościami w wypadku wyniku reaktywnego.
Przypominam, że test ten nie daje diagnozy plus tylko wskazuje na możliwość zakażenia i należy wykonać
test powierdzający czego test domowy nie umożliwia. Dodatkowo test w PKD jest darmowy i na poziomie
testu przesiewowego może być wykonany jako anonimowy.
« Ostatnia zmiana: 23-Lut-2017, 19:46:09 wysłana przez Lucyfer »
The One and Only Dirty