Autor Wątek: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...  (Przeczytany 15798 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karol4q

 • Przyjaciel forum
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Dostaję pytania na priv tego typu:

"Troszkę pomyliłem daty testów. Poniżej prawidłowy zapis:
1. dzień 14 - minus,
2. dzień 20 - minus,
3. dzień 28 (4 tydzień) - minus,
4. dzień 38 (5 tydzień, 3 dzień) - minus,
5. dzień 42 (6 tydzień) - minus.

Dziękuję za ewentualne wsparcie.
Pozdrawiam Cię."

Po raz kolejny odpowiem jak to jest w praktyce stosowania testów  4 - tej generacji.

1. Fałszywy wynik dodatni, dość często się zdarza ze względu na wysoką czułość testu 4 - tej generacji, dalsze testy potwierdzające,   ostatecznie potwierdzą fałszywy plus.

2. Około dnia 20, wynik plus, wszyscy zakażeni którzy wykonali test 4 - tej generacji  około 20 dnia od ryzyka otrzymali wynik dodatni tego testu przesiewowego. Niekiedy ostateczne potwierdzenie tego wyniku przeciągało się w czasie, test potwierdzenia WB za wcześnie wykonany dawał minusa lub wynik niejasny, ale ostatecznie WB i testy genetyczne potwierdzały wynik testu 4 - tej generacji wykonanego minimum 20 dni od ryzyka, gdy jest zakażenie.

3. Jeżeli test 4 - tej generacji wykonany MINIMUM 20 DNI OD DNIA ZERO da wynik UJEMNY można zapomnieć o HIV, ponieważ prawdopodobieństwo zmiany wyniku jest takie, że prędzej nam meteoryt spadnie na głowę, niż wynik ulegnie zmianie, minus po 20 dniach od ryzyka jest praktycznie pewniakiem.

REASUMUJĄC,  każdemu zakażonemu test 4 - tej generacji zasygnalizował zakażenie gdy był wykonany już około 20 dnia od ryzyka, jak ktoś nie był zakażony test 4 - tej generacji wykazał minus i będzie wykazywał dalej wynik UJEMNY, jak test by miał coś pokazać to by zasygnalizował już około 20 dnia!!!


Pozdrawiam

« Ostatnia zmiana: 25-Lut-2019, 19:49:20 wysłana przez karol4q »

Offline Tommy

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 397
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #1 dnia: 25-Lut-2019, 20:40:11 »
Pozwolę sobie dodać, że oczywiście dotyczy to również wszelakich koinfekcji. Jeżeli się takie zdarzą.
HIV z HCV i tak dalej. W przypadku stwierdzonego zakażenia HCV, przy jednoznacznie niereaktywnym wyniku testu na HIV, dla tego wirusa (HIV) diagnostykę się kończy.

Informacja z poradni aids.gov.pl

Jakby nie daj Boże komuś przyszło do głowy robić ostatani test aż po 6 miesiącach, w obawie o koinfekcje z HCV albo innym wirusem, nawet jeżeli ryzyko było realne, a co dopiero ubzdurane.
« Ostatnia zmiana: 25-Lut-2019, 20:51:02 wysłana przez Tomy226 »

Offline karol4q

 • Przyjaciel forum
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #2 dnia: 26-Lut-2019, 02:26:54 »
W uzupełnieniu, sytuacja kiedy test 4 - tej generacji wykonany po 20 dniach może nie zasygnalizować zakażenia.

Sytuacja ta występuje w przypadku gdy jesteśmy w trakcie PEP, w tym czasie leki antyretrowirusowe blokują namnażanie się wirusa i mogą zatrzymać zakażenie. Przy PEP okienko testu przesiewowego w kierunku HIV jest  zawsze wydłużone. Jednak, jeżeli nie jest zastosowane PEP a doszło do zakażenia to około 20 dnia od ryzyka wirus "hula" na całego tj. intensywnie namnaża się i we krwi są już bardzo duże ilości antygenu p24 który test 4 - tej generacji musi wykryć sygnalizując zakażenie. Oczywiście wynik dodatni testu przsiewowego nie świadczy o zakażenie, gdyż może być fałszywy ze względu na wysoką czułość testu, jedynie dalsza procedura potwierdzającą zakażenie specjalistycznymi testami w kierunku HIV daje ostateczny wynik.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 26-Lut-2019, 02:56:37 wysłana przez karol4q »

Offline karol4q

 • Przyjaciel forum
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 515
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #3 dnia: 15-Mar-2019, 18:00:45 »
Tak jak pisałem, ponieważ dostaję masę zapytań, nie mam czasu każdemu odpowiadać indywidualnie, pomimo, że każdy fobik uważa się za wyjątkowy przypadek. Odpowiedzi są jednakowe dla wszystkich.

"Witaj Karol. Postanowiłem do ciebie napisać. Słuchaj mam zrobionych kilka testów pierwszy 25 dnia potem po 6 tygod i po 12 tyg wszystko minus. Ciesze się bardzo ale objawy które się pojawiły 2 tyg po ryzyku niepokoją mnie cały czas. I to te objawy tak naprawdę spowodowaly cały strach. Chodzi o: biały język szczypanie w kuli nieraz gorzki smak czasem jakaś ranka na policzku albo dziasle taka rana jakbym przygryzl sobie policzek i po 1 dniu zwykle znika.  Czasem pieczenie język i tak na przemian bezustannie. Nieraz tez mam problemy z przelykaniem ale i one znikają się i pojawiają. W jelitach czasem coś burczy i przelewanie i są rozluźnienie stolce. Zchudlem ok 8 tygodniach po ryzyku tak nagle i to w mięśniach. Szczególnie pośladki. Juz po 13 tyg zrobiłem jeszcze PCR JAKOŚCIOWY.  Tez minus. Znowu się ucieszyłem aż tu wczoraj trafiłem na jakąś Joanna 250 na forum która pisała ze miała minusy i PCRa a po 6 miesiącach wyszedł jej plus??? Czy to możliwe.  Słuchaj ja juz sam nie wiem co mam myśleć i co mam robić z tymi objawami. Chodzę po lekarzach i w sumie bez diagnozy... odezwij się jeśli możesz."


Wykonany test po 20 dniach, przypominam, renomowany producent testów podaje okienko  około 3 tygodni dla swoich testów 4 - tej generacji.

https://www.biomerieux.pl/diagnostyka-kliniczna/produkt/panel-vidas-hiv

https://www.biomerieux.pl/sites/subsidiary_uk/files/hivduo-ultra-graph.jpg

Według polskich norm jeżeli nie było terapii PEP wynik UJEMNY testu przesiewowego po 12 tygodniach uznaje się za ostateczny.

W zasadzie w praktyce stosowania wyniki UJEMNE testów  4 - tej generacji wykonane po 20 dniach od ryzyka nie ulegają zmianie na plus.


Piszesz, "wczoraj trafiłem na jakąś Joanna 250 na forum która pisała ze miała minusy i PCRa a po 6 miesiącach wyszedł jej plus??? Czy to możliwe." Jest to ewidentnie kłamstwo i całkowita bzdura. Nie wierzysz renomowanemu producentowi testów 4 - tej generacji, mało tego nie wierzysz w polskie normy, a wierzysz jakiejś Joannie...  To już jest paranoja.

Nie masz HIV, taka jest prawda, a czy ją sobie uświadomisz na to nie mam większego wpływu.Pozdrawiam 
« Ostatnia zmiana: 15-Mar-2019, 18:44:36 wysłana przez karol4q »

Offline zeus98

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 57
 • Witaj na forum PLUSiMINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #4 dnia: 16-Mar-2019, 10:46:32 »
I to jest problem naszych czasów. Samo diagnozowanie się przez internet i bezrefleksyjne czytanie internetu i różnych for. Po co słuchać lekarza, konsultanta, jak taki człek wie że jest zakażony. Lekarz  zapewne jest niedouczony, a testy na pewno kłamią, bo jego przypadek i organizm jest wyjątkowy jedyny na milion,a wirus który go rzekomo zakaził jest niewykrywalny w testach bo wytwarza wyjątkowe przeciwciała, lub ma wyjątkowo długi  bo sięgający kilkunastu miesięcy albo i lat  w jego przypadku okres serokonwersji. Wszystkie wytyczne odnośnie testowania, sprawdzone przez lata na setkach milionów testujących, na bieżąco aktualizowane, które mówią kiedy na 100% test jest miarodajny nie docierają, bo ktoś anonimowy na forum napisał że mimo ujemnych testów po 3 m-cach, miał później plusa, tylko jak to w życiu bywa zapewne zapomniał o jakimś innym ryzykownym zachowaniu lub takowego za ryzykowne nie uznał,albo jest trolem i dla jaj lub innych celów podjudza fobików itp., ale jest dla fobika bardziej wiarygodny od lekarza/konsultanta. Dla takich osób (fobików) jest jedna odpowiedź test po 12 tyg. wyklucza zakażenie, jak nie dociera, to psycholog/psychiatra i walka z fobią, zero dyskusji i tłumaczenia bo to nic nie daje.

Offline Tommy

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 397
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #5 dnia: 16-Mar-2019, 11:30:00 »
Nie pomaga to, że jednak są lekarze, którzy rzeczywiście nia mają wiedzy w kwestii diagnostyki zakażenia.
Opierają się na wiedzy z czasów swoich studiów, nieodpowiednio interpetują wytyczne. Chociażby historia z jednej z prywatnych korespondencji. Lekarz poinfomował pacjenta, że zgodnie z zaleceniami dotyczącymi postępowania poekspozycyjnego, ostatanie badanie należy wykonać po 6 miesiącach i dopiero niereaktywny wynik po takim czasie kończy diagnostyke. Rozumiecie? :D Pacjent nie miał ekspozycji, nie stosował PEP, nie miał nawet możliwości zakażenia się. :D Lekarz wziął pieniądze za konsultacje, pacjent już mdleje, wraca spanikowany i potem pisze, że forumowicze nie mają racji, bo skoro lekarz chorób zakaźnych zlecił mu wykonanie ostataniego testu po 6 miesiącach, to musi mieć to realne uzasadnienie. Nie prowadzone są szkolenia w tym zakresie dla lekarzy? Powinny.
« Ostatnia zmiana: 16-Mar-2019, 11:34:14 wysłana przez Tomy226 »

Offline Roksyn

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 300
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #6 dnia: 16-Mar-2019, 11:36:02 »
Nie pomaga to, że jednak są lekarze, którzy rzeczywiście nia mają wiedzy w kwestii diagnostyki zakażenia.
Opierają się na wiedzy z czasów swoich studiów, nieodpowiednio interpetują wytyczne. Chociażby historia z jednej z prywatnych korespondencji. Lekarz poinfomował pacjenta, że zgodnie z zaleceniami dotyczącymi postępowania poekspozycyjnego, ostatanie badanie należy wykonać po 6 miesiącach i dopiero niereaktywny wynik po takim czasie kończy diagnostyke. Rozumiecie? :D Pacjent nie miał ekspozycji, nie stosował PEP, nie miał nawet możliwości zakażenia się. :D Lekarz wziął pieniądze za konsultacje, pacjent już mdleje, wraca spanikowany i potem pisze, że forumowicze nie mają racji, bo skoro lekarz chorób zakaźnych zlecił mu wykonanie ostataniego testu po 6 miesiącach, to musi mieć to realne uzasadnienie. Nie prowadzone są szkolenia w tym zakresie dla lekarzy? Powinny.
Zgadzam się Tomy ...coś na ten temat wiem.... ;)

Offline zenon

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #7 dnia: 16-Mar-2019, 17:48:16 »
"Metoda biologii molekularnej (PCR)

W diagnostyce zakażeń HIV wykorzystuje się również metody biologii molekularnej (PCR). Dzięki nim można nie tylko wykryć wirusa, ale również ocenić ilość cząstek tego patogenu w organizmie (o ile wykonuje się test ilościowy). Upraszczając, są to testy, które pozwalają na wykrycie wirusa, a także na określenie ilości cząstek tego patogenu.

Taki test powinniśmy wykonać, gdy podejrzewamy, że nasz wynik jest fałszywie ujemny lub utrzymuje się wynik nieokreślony w kolejnych badaniach."

??? Fałszywie ujemny? Zdanie wklejanie z Laboratorium Diagnostyka.

Offline Macias

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1139
 • Witaj na forum PLUSiMINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #8 dnia: 16-Mar-2019, 19:13:15 »
"Metoda biologii molekularnej (PCR)
W diagnostyce zakażeń HIV wykorzystuje się również metody biologii molekularnej (PCR). Dzięki nim można nie tylko wykryć wirusa, ale również ocenić ilość cząstek tego patogenu w organizmie (o ile wykonuje się test ilościowy). Upraszczając, są to testy, które pozwalają na wykrycie wirusa, a także na określenie ilości cząstek tego patogenu.
Taki test powinniśmy wykonać, gdy podejrzewamy, że nasz wynik jest fałszywie ujemny lub utrzymuje się wynik nieokreślony w kolejnych badaniach."
??? Fałszywie ujemny? Zdanie wklejanie z Laboratorium Diagnostyka.
Jak juz cytujesz to zacytuj caly kontekst a nie 2 wyrazy!!!
Taki test powinniśmy wykonać, gdy podejrzewamy, że nasz wynik jest fałszywie ujemny.
A ze wszyscy fobicy podejrzewaja ze maja wynik falszywie ujemny, to i robia PCD, ku uciesze producenta tego testu i laboratoriow.
Ja to zdanie czytam jako marketing, nagabywanie sobie klientow, a zes fobik to sie podniecasz.
« Ostatnia zmiana: 16-Mar-2019, 19:16:19 wysłana przez Macias »

Offline Tommy

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 397
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #9 dnia: 16-Mar-2019, 19:21:55 »
Możesz podać bezpośredni odnośnik do strony laboratorium, z której pochodzi zamieszczony przez Ciebie fragment?
« Ostatnia zmiana: 16-Mar-2019, 19:24:12 wysłana przez Tomy226 »

Offline zenon

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Witaj na forum PLUS i MINUS

Offline zejman

 • Przyjaciel forum
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 619
 • Płeć: Mężczyzna
 • A kto umarł, ten nie żyje.
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #11 dnia: 16-Mar-2019, 19:54:47 »
Dlaczego z uporem maniaka cytujecie prehistoryczne piśmiennictwo ?  :P

Offline aina

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 34
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #12 dnia: 16-Mar-2019, 20:33:32 »
Moze lubuja się w prehistorii (?) Sorki za komentarz, ale trudno się powstrzymać jak jeden z drugim drąży w kółko ten sam temat.
Szacun za cierpliwość.

Offline zenon

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #13 dnia: 16-Mar-2019, 20:42:17 »
Żeby być fobikiem to trzeba mieć ryzyko. Poza tym nie ma HIV, gdyż badania nie wykazały. Zwracam tylko uwagę na to że mimo że jest info o testach 4gen i okienku 3mce to jest też o innych badaniach w razie gdy czuje się że jest fałszywy ujemny. Skąd taki zapis w powaznym laboratorium? I 3 lata to nie prehistoria

Offline Tommy

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 397
 • Witaj na forum PLUS i MINUS
Odp: "Hurtowa" odpowiedź w sprawie testów 4 - tej generacji...
« Odpowiedź #14 dnia: 16-Mar-2019, 20:46:27 »
Wynik ujemny mimo zakażenia jest możliwy tylko wtedy, kiedy badanie zostanie wykonane za wcześnie. Wystarczy poczekać aż minie 21 dni. :D Zresztą ilościowe testy PCR stosunkowo nie rzadko wykazują obciążenie wirusem, mimo realnego braku zakażenia, co też podkreślone jest na stronie laboratorium, o którym mówisz. Dlatego nie zaleca się ich do diagnostyki. Można narobić sobie tym niepotrzebnie jeszcze więcej stresu.
« Ostatnia zmiana: 16-Mar-2019, 20:50:39 wysłana przez Tomy226 »