Autor Wątek: Kiedy najwcześniej wykonać test 4 - tej generacji w 14 czy 20 dniu od ryzyka.  (Przeczytany 1393 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karol4q

  • Przyjaciel forum
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Witaj na forum PLUS i MINUS
Dostaję na PW dużo pytań kiedy najwcześniej wykonać test 4 - tej generacji w 14 czy 20 dniu od ryzyka.

Kolejnym pytaniem jest dlaczego w PKD można wykonać test już od 14 dnia od dnia zero tj. ryzyka. Sprawa jest prosta chodzi tutaj o maksymalne wykorzystanie testów przesiewowych 4 - tej generacji w skali całego kraju, patrząc całościowo tj. globalnie jest to w jakimś sensie słuszna strategia zastosowana tych testów. Jednak z punktu widzenia pojedyńczego testującego lepiej jednak wykonać test po 20 dniu, ponieważ otrzymany wynik UJEMNY jest pewniejszy.

Główny cel testu przesiewowego:

Test przesiewowy inaczej zwany skriningowy, którego głównym celem jest wykrycie możliwie dużej liczby osób dotkniętych aktualnie jakimś problemem lub zagrożonych nim w przyszłości, zakażenie HIV nieleczone grozi AIDS. Testy przesiewowe nie są diagnostyczne w ścisłym znaczeniu tego słowa, chociaż pozytywny ich wynik oznacza przeprowadzenie jednego lub kilku testów w kierunku HIV dla ostatecznego potwierdzenia lub odrzucenia wyniku postawionego wstępnie przez test przesiewowy (testy potwierdzenia WB lub LIA i badania genetyczne).


Wykrywanie wirusowego białka – antygenu p24 jest możliwe już od 14 - 28 dnia od ekspozycji. Jeżeli chodzi o badanie antygenu p24 tj. białka p24 stanowiącego cześć wirusa HIV to najlepszym okresem jest okres 20 - 28 od dnia zero gdyż ILOŚĆ ANTYGENU W TYM CZASIE Z PEWNOŚCIĄ PRZEKROCZY PRÓG CZUŁOŚCI TESTU, FIZYCZNIE NIE MA MOŻLIWOŚCI by po tym czasie BYŁ WIRUS A NIE BYŁO ANTYGENU P24 lub przeciwciał. Oczywiście po około miesiącu od ekspozycji antygen p24 stopniowo zanika jest natomiast coraz więcej przeciwciał w odpowiedzi na zakażenie. U zdecydowanej większości ludzi wczesne przeciwciała IgM organizm wytwarza około 3 - 4 tygodnia, potem około 5 - 6 tygodnia wytwarza przeciwciała IgG.

Producenci testów w swoich informatorach podają okienka dla swoich testów np. poniżej info graficzne dla  testów 4 - tej generacji,  znany producent podaje na wykresie okres okienka  około 3 tygodnia, co ciekawe nawet dla najnowszych zmodernizowanych testów 4 - tej generacji  (ADVANCED 4 generation   tj.  o większej czułości na obecność antygenu p24) nie jest to  2 tygodnie ale  około  20 dnia od ryzyka.  Pomimo zwiększenia czułości testów na antygen p24 okienko zawansowanych testów 4 - generacji nie uległo większej zmianie, ponieważ wirus musi się "namnożyć" a to wymaga czasu,   w związku z tym faktem  wszystkie najnowsze testy 4 - tej generacji obojętnie jakiego producenta  praktycznie działają podobnie tj. maja okienko wynoszące około 20 dni po ryzyku możliwej ekspozycji na zakażenie wirusem HIV.

Wykres okienek dla testów w kierunku HIV różnych generacji:

Wykres info:

http://www.biomerieux.pl/sites/subsidiary_uk/files/hivduo-ultra-graph.jpg

Źródło:

https://www.biomerieux.pl/diagnostyka-kliniczna/produkt/panel-vidas-hivZaznaczam, że okienko producenta jest dla HIV1.

Dla HIV2 okienko wynosi 12 tygodni od ryzyka. Dla jasności poniżej link jak wygląda sprawa z HIV2.

http://hivinfo.pl/forum/index.php?topic=3397.0
 Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 18-Maj-2019, 11:05:44 wysłana przez karol4q »