INTERAKCJE LEKOWE

 

Przyjmowanie dwóch lub więcej różnych leków może wpływać na ich skuteczność lub na wystąpienie skutków ubocznych z powodu jednego lub więcej z nich. Pewne leki nie powinny być przyjmowane z niektórymi lekami antyretrowirusowymi.

Ważne, by Twój lekarz i farmaceuta wiedzieli o wszystkich innych lekach, które bierzesz, w tym lekach przepisanych przez innego lekarza, lekach bez recepty, ziołach i innych alternatywnych środkach oraz substancjach psychoaktywnych przyjmowanych w celach nieleczniczych.

Niektóre schematy lekowe się wykluczają, co oznacza, że nie można danych leków brać razem. W przeciwnym wypadku mogłyby wystąpić skutki uboczne albo interakcje, przez które jeden lub oba leki stałyby się nieskuteczne lub wręcz toksyczne.

Inne interakcje są mniej niebezpieczne, lecz mimo to nie należy ich lekceważyć. Mogą wpływać na stężenie jednego lub obu leków we krwi i konieczna jest wtedy modyfikacja Twoich obecnych dawek.

Twój lekarz prowadzący lub farmaceuta sprawdzą ewentualne interakcje przed przepisaniem Ci nowego leku.

Jeżeli inny lekarz przepisuje lub zleca Ci jakiś lek, ważne, by wiedział, jakie leki bierzesz w związku z zakażeniem HIV. Na przykład, wiadomo, że leczenie dysfunkcji erekcji, m.in. przy pomocy Viagry, może prowadzić do interakcji z lekami należącymi do rodziny inhibitorów proteazy (PI) i nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy (NNRTI). Interakcje z inhibitorami proteazy mogą powodować wzrost stężenia Viagry i jej podobnych leków we krwi, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Powinno się również poinformować lekarza prowadzącego terapię ARV o jakichkolwiek lekach bez recepty, które kupujesz w aptece czy na przykład przez internet. Niektóre leki ARV mogą wchodzić w interakcje z antyhistaminami, lekami na astmę (sterydami), środkami na niestrawność oraz statynami (lekami stosowanymi w celu obniżenia poziomu cholesterolu lub lipidów). Leki te mogą są na receptę albo bez.

Jeśli chcesz stosować jakiekolwiek inne leki, powinieneś o tym poinformować swojego lekarza zajmującego się HIV albo farmaceutę, żeby mogli sprawdzić ewentualne interakcje i zlecić najodpowiedniejsze leczenie. Ewentualnie możesz też poinformować farmaceutę w aptece o lekach ARV, które bierzesz. W dużych aptekach często istnieje wydzielone miejsce na konsultacje. Możesz też wypisać nazwy leków na kartce i podać mu ją do ręki. Nawet jeśli musisz powiedzieć nazwy leków ARV na głos, i tak prawdopodobnie nikt nie skojarzy, na co się je stosuje.

Mniej wiadomo na temat interakcji z substancjami psychoaktywnymi stosowanymi w celach nieleczniczych. Mogą jednak wystąpić potencjalne interakcje pomiędzy pewnymi narkotykami (na przykład ketaminą, ekstazy i metamfetaminą) a niektórymi NNRTI i PI. Jeśli takowe stosujesz, warto jednak porozmawiać o tym z lekarzem, farmaceutą czy innym specjalistą, który zajmuje się HIV.

Leki antyretrowirusowe mogą też wchodzić w interakcje ze środkami medycyny alternatywnej i ziołami. W wielu przypadkach interakcje są teoretyczne lub zaobserwowane w warunkach laboratoryjnych i brakuje informacji na temat prawdopodobieństwa ich wystąpienia w realnych warunkach.

Dziurawiec, ziołowy antydepresant, obniża stężenie nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy oraz inhibitorów proteazy we krwi.

Testy probówkowe wykazały, że kasawa i Sutherlandia mogą obniżać poziom inhibitorów proteazy, nienukleozydowych inhibitorów odwrotnej transkryptazy i marawiroku (Celsentri) w organizmie.

Interakcje mogą też wystąpić w przypadku leków stosowanych inaczej niż doustnie. Na przykład, rytonawir może wchodzić w interakcje ze środkami wdychanymi lub w formie sprayu do nosa, zawierającymi flutikazon i salmeterol (m.in. Flixotide, Flixonase, Seretide iSerevent), prowadząc do poważnych skutków ubocznych.

W trakcie terapii ARV można przyjmować leki przeciwbólowe takie, jak paracetamol czy ibuprofen (np. Nurofen), chyba że występują inne przeciwskazania medyczne do ich stosowania.

Upewnij się, że poinformowałeś(aś) lekarza prowadzącego lub farmaceutę wydającego leki ARV o wszystkich lekach, które przyjmujesz. Dotyczy to leków na receptę i bez recepty, środków ziołowych, domowych metod leczenia oraz środków psychoaktywnych stosowanych w celach nieleczniczych. Skonsultuj się również przed wzięciem każdego nowego leku (niezależnie od tego, czy kupiłeś go bez recepty, czy też przepisał Ci go lekarz lub dentysta).

http://www.aidsmap.com