LECZENIE ARV A CIĄŻA

Leki antyretrowirusowe są stosowane podczas ciąży jako skuteczny sposób zapobiegania przeniesieniu zakażenia HIV z matki na dziecko. Coraz więcej jest dowodów wskazujących na to, że leczenie ARV w czasie ciąży jest nieszkodliwe. Przyjmowanie leków antyretrowirusowych w czasie ciąży zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka, dlatego korzyści przeważają nad ewentualnym ryzykiem.

Na ogół nie podaje się leków antyretrowirusowych w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że już masz włączoną terapię. Zaleca się, by ciężarne kobiety rozpoczynały przejmowanie leków pomiędzy 14. a 24. tygodniem ciąży (w zależności od ich stanu zdrowia i poziomu wiremii), jeśli nie jest konieczne szybsze wdrożenie terapii dla ich własnego zdrowia. Wskazaniem do wcześniejszego rozpoczęcia leczenia może być wysoka wiremia.

Ponieważ stan zdrowia kobiety poprawia się, więc może też zwiększyć się jej płodność. Jeśli planujesz ciążę, wskazane jest, byś omówiła to ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem starań o dziecko. Powinnaś natychmiast powiedzieć lekarzowi lub innemu członkowi zespołu medycznego o tym, że zaszłaś w ciążę. Możesz z nimi omówić dostępne opcje terapeutyczne, często też ułatwią Ci zorganizowanie opieki prenatalnej i współpracę z innym personelem medycznym, na przykład z położnikiem, by zapewnić Ci odpowiednią opiekę.

Niektóre rodzaje antykoncepcji hormonalnej, między innymi plastry i implanty, są często mniej skuteczne u kobiet przyjmujących leki ARV z powodu interakcji lekowych. Zakażenie HIV czy leczenie antyretrowirusowe, jak i niektóre nowe leki, nie mają wpływu na większość innych metod antykoncepcji. By dowiedzieć się więcej na ten temat, porozmawiaj o antykoncepcji ze swoim lekarzem.

Nie istnieją dowody, by istniało jakiekolwiek zagrożenie dla dziecka, gdy do poczęcia dochodzi, kiedy jego ojciec przyjmuje leki ARV.

http://www.aidsmap.com