Ministerstwo przypomina: kobiety w ciąży powinny się badać na obecność HIV.

Tabu otaczające HIV i AIDS sprawia, że lekarze nie proponują badań w kierunku wirusa ciężarnym, choć znajdują się one w gronie obowiązkowych i bezpłatnych. Ministerstwo zdrowia chce zwiększyć świadomość tego faktu wśród ginekologów i położnych, upowszechniając w ich gronie specjalny komunikat.

Z informacji będących posiadaniu rzecznika praw Dziecka Marka Michalaka wynika, że jedynie 30 proc. kobiet w ciąży jest kierowana na badania w kierunku HIV, mimo że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 września 2010 r., lekarze ginekolodzy mają obowiązek zlecania ciężarnym badania krwi w kierunku HIV, które jest bezpłatne niezależnie od tego, czy matka jest ubezpieczona.

Wczesne wykrycie wirusa jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozpoczęcie leczenia już w łonie matki, a także zaplanowanie terapii i żywienia tuż po jego narodzinach. Zakażenie matki nie jest jednoznaczne z rozwinięciem się choroby u dziecka, zwłaszcza jeśli działania profilaktyczne zostaną wprowadzone w porę.

Dwa badania dla każdej ciężarnej

Każda kobieta w ciąży ma prawo do dwukrotnego, bezpłatnego badania na obecność wirusa HIV. Pierwsze powinno zostać przeprowadzone do 10 tygodnia ciąży, natomiast drugie między 33 a 37 tygodniem. Ważne jest zwłaszcza badanie późniejsze, ponieważ statystyki pokazują, że do zarażenia najczęściej dochodzi w końcowej fazie ciąży. Wynik jest imienny i poufny, a ciężarna nie musi odwiedzać osobnego punktu analiz, więc fakt ich dokonania pozostaje między nią samą a lekarzem. Zakażenie wykryte w porę daje szansę na zminimalizowanie ryzyka przeniesienia go na dziecko do kilku procent.

Pod względem wykrywalności wirusa na etapie ciąży Polska zdecydowanie odstaje od czołówki europejskiej czy amerykańskiej. W innych krajach Unii Europejskiej badania tego typu są wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek, a w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc. Ogółem w USA i na Zachodzie Europy ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas.

Zaniedbanie grozi śmiercią

Choć przypadki zarażenia dzieci wirusem HIV są niezwykle rzadkie, zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. W czerwcu tego roku w Szczecinie wykryto dwa przypadki zarażenia małych dzieci wirusem HIV. Obie matki były pod stałą opieka ginekologów, jednak żaden z nich nie zasugerował przeprowadzenia tekstu na obecność HIV. Zaniedbanie doprowadziło do tragedii – śmierci jednego dziecka oraz zakażenia drugiego.

Polski krajobraz HIV

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Liczba zakażonych rośnie

W 2015 roku na badanie w kierunku stwierdzenia obecności wirusa HIV zdecydowało się 29,3 tys. Polaków, spośród których zakażenie wykryto u 430 osób. Rok wcześniej przebadało się ponad 32 tys. osób, a u 378 potwierdzono zakażenie. Liczba wykrytych zakażeń więc rośnie, mimo malejącej liczby osób poddających się badaniom. Polska pod tym względem jest w ogonie Europy – zdecydowana większość z nas nie testuje się na obecność wirusa na żadnym etapie życia. W konsekwencji od połowy do nawet 70 proc. zakażonych nie wie o chorobie, co może mieć opłakane skutki zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży.

Źródło: PAP, Głos Szczeciński, Onet.pl, doz.pl