Nowinka: Najnowsze badanie krwi pomoże przewidzieć ryzyko zgonu.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii zidentyfikowali 14 biomarkerów w krwi ludzkiej. Biomarkery związane są z rozmaitymi przyczynami śmierci, które mogą ułatwić przewidzenie ryzyka zgonu w okresie od pięciu do dziesięciu lat.

– Jeżeli za pomocą pomiaru, który oparty jest na krwi uda nam się zidentyfikować wrażliwość osób starszych, następnym krokiem jaki podejmiemy będzie próba przewidzenia tej wrażliwości – mówi epidemiolog molekularny, Eline Slagboom z Centrum Medycznego Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii.

Aktualnie przewidywania dotyczące śmiertelności u pacjentów, w szczególności u tych w ostatnim roku życia stają się coraz efektywniejsze. Wszystko za sprawą zwiększonej ilości badań klinicznych, które pozwalają na wnikliwą ocenę stanu zdrowia oraz rokowań pacjenta.

W przypadku krótkoterminowych wizji badanie sprawdziło się idealnie, sprawa zaczyna się komplikować w perspektywie długoterminowej.

– Nie ma zgody co do ostatecznego zestawu przewidywań dotyczących długoterminowego ryzyka zgonu – tłumaczy naukowiec Eline Slagboom, która również podkreśla, że czynniki zwiększające ryzyko śmierci w średnim wieku, takie jak ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu nie jest równe z ryzykiem występującym u pacjentów w podeszłym wieku.

Badanie

Grupa badanych składała się przede wszystkim ze zdrowych osób i liczyła ponad 44 000 zdrowych pacjentów, w 12 różnych kohortach. Badani znajdowali się w przedziale wiekowym 18 – 109 lat, byli pochodzenia europejskiego. Praktycznie w 80 proc. badania krwi dowiodły ryzyka śmiertelności w okresie od 5 do 10 lat. W ramach pewności przeprowadzono uzupełniające badania w których stwierdzono śmierć ponad 5000 uczestników. Badanie było prowadzone od 16 lat.

Naukowcy zgromadzili pomiary 226 biomarkerów metabolicznych we krwi uczestników, z czego udało im się zidentyfikować 14 biomarkerów związanych z ryzykiem śmiertelności. Dla stuprocentowej pewności, jak 14 biomarkerów wskazuje rzeczywiste ryzyko śmierci, badacze przeanalizowali je w odniesieniu do badania z 1997 roku, przeprowadzonego na grupie ponad 7000 fińskich pacjentów. Ówczesne badanie pokazało, że 1 213 uczestników zmarło w trakcie obserwacji, a 14 biomarkerów przewidziało ryzyko zgonu w okresie 5 – 10 lat.

– Te biomarkery wyraźnie poprawiają przewidywania dotyczące ryzyka 5 i 10-letniej śmiertelności w porównaniu z konwencjonalnymi czynnikami ryzyka we wszystkich grupach wiekowych. Wyniki sugerują, że profilowanie biomarkerów metabolicznych może być potencjalnie wykorzystane do kierowania opieką nad pacjentem, jeśli zostanie to potwierdzone w odpowiednich warunkach klinicznych- zgodnie mówią naukowcy.

W przyszłości może to narzędzie może się stać niezwykle pomocne przede wszystkim dla lekarzy, jednakże zanim w środowisku klinicznym ten rodzaj badań stanie się powszechny potrzeba jeszcze wielu badań.

Z racji tego, że badanie zostało przeprowadzone na grupie europejczyków, nie ma wiarygodności co do osób o różnych pochodzeniu.

– Nadal jestem zaskoczona faktem, że w grupie ludzi można pobrać jedną próbkę krwi w jednym momencie ich życia, a to powiedziałoby cokolwiek znaczącego na temat perspektywy pięcioletniego ryzyka zgonu – podsumowuje Eline Slagboom z Centrum Medycznego Uniwersytetu Lejdejskiego w Holandii.

Infrmacja: science alert, medexpress.pl